EPDK kararını açıkladı ve Resmi Gazete'de yayımlandı. Elektrik ve Doğalgaz Piyasası'nda rakamlar güncellendi. Faturalar eskisine göre daha mı yüksek gelecek? Yılbaşından itibaren geçerli olacak bu zam kararıyla birlikte güncel gelişmeleri aktardık.

TCKN’ye 20.000 TL ödeme! Yalnızca o bankada var TCKN’ye 20.000 TL ödeme! Yalnızca o bankada var

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) aldığı karar ile dikkat çekti. Öte yandan karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre Vadeli Doğal Gaz Piyasası ve Vadeli Elektrik Piyasası birim fiyatlarının değiştiği belirtiliyor. Güncel fiyatlar ne durumda? Faturaları etkileyecek bu hamlenin ne zaman geçerliliğini sağlayacağı merak edildi.

Vadeli Doğalgaz Piyasası Birim Ücretleri

Vadeli Doğalgaz Piyasası üzerinde birim ücretlerinin arttığını belirtmiştik. Buna göre standart metreküplerde 0,000450 TL iken, senelik katılım ücretleri de 2500 TL'ye çıktı. Kabul edilmeyen itiraz ücretlerinin 200 TL olduğu belirtiliyor.

Vadeli Elektrik Piyasası

Vadeli Elektrik Piyasası'nda ise megavatsaat başına bir TL iken, senelik katılım ücreti 10.000 TL ve kabul edilmeyen itiraz ücreti ise 200 TL olarak güncellendi. Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Sistemi'nde senelik katılım ücretinin 1000 TL olduğu açıklandı. 

para-21

Faturalara Yansıyacak mı?

Piyasalardaki artan ödemeler, katılım ve itiraz ücretleriyle birlikte faturalardaki ödemelerin daha da artacağı belirtiliyor. Doğalgaz ve elektrik faturası ödemekte olanlar, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak EPDK kararıyla birlikte miktar olarak daha fazla fatura ödeyebilir.

Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Sistemi ve Piyasası