Erdoğan: 128 milyar dolar yok olmadı, yer değiştirdi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) rezervlerinden 128 milyar doların buhar olduğuna yönelik iddialara verdiği yanıtta, söz konusu paranın sadece yer değiştirdiğini ve büyük bir bölümünün Türkiye'de kaldığını dile

Güncel 21.04.2021 - 13:36 04.05.2021 - 04:19 İlan35

Hazine ve Maliye Bakanlığının başında Berat Albayrak'ın bulunduğu süreçte döviz kurlarında görülen ani yükselişlerin dengelenmesi ve söz konusu kurların belirli bir seviyede tutulması için rezervlerden kamu bankaları vasıtasıyla döviz satışı gerçekleştirilmiş, bu da rezervlerde erimeye yol açmıştı. Son verilere göre, TCMB'nin (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) net döviz rezervleri 10,7 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. İleriye dönük swap işlemlerinin göz önünde bulundurulması halinde söz konusu rezervlerin eksiye düştüğü belirtilmiş, bu da yaklaşık 40 milyar dolar olarak duyurulmuştu. Yaşanan gelişmelerin ardından TCMB'nin (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) rezervlerinden 128 milyar dolar değerinde bir satış yapıldığı ileri sürülmüştü. Serbest kur rejimini ihlâl edecek şekilde rezervlerin eritildiği iddia edilmişti. 

"4 kalemde 160 milyar dolardan fazla bir rakama ulaşıldı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cari açığın finanse edilebilmesi için TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) rezervlerinden 30 milyar doların kullanıldığını ifade etti. 31 milyar doların yabancı sermaye çıkışı için kullanıldığını aktaran Erdoğan, döviz cinsinden borcunu rahatlatmak isteyen reel sektörün 50 milyar dolar istediğini belirtti. Erdoğan, Türk vatandaşlarının da 54 milyar dolar değerinde altın ve döviz aldığına dikkat çekerek, yalnızca 4 kalemde 160 milyar dolardan fazla bir rakama ulaşıldığını dile getirdi. 

"Buhar olmadı"

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki gösteren Erdoğan, TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) rezervlerinin keyfi olarak harcanamayacağını söyledi. Erdoğan, 128 milyar doların nerede olduğuna dair yaygara koparanların bulunduğunu belirterek, bu paramın asla buhar olmadığını söyledi. 128 milyar doların hukuk dışı bir şekilde kimsenin cebine girmediğini aktaran Erdoğan, söz konusu paranın Türk vatandaşları ve ekonominin aktörleri arasında sadece yer değiştirdiğini belirtti. Erdoğan, 128 milyar doların büyük bir bölümünün yine Türkiye'de kaldığını ifade etti.

"İhtiyaç durumunda kullanmak için rezervleri artırdık"

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) rezervlerinin 135 milyar dolara yükseltildiğini kaydeden Erdoğan, söz konusu rezervlerin ihtiyaç durumunda kullanılabilmesi amacıyla artırıldığını dile getirdi. Erdoğan, son iki senede Türkiye'nin ciddi bir döviz talebiyle karşılaştığını belirterek, yine de bu talebin tamamının karşılanabildiğini aktardı. Döviz talebinin karşılanmaması durumunda işin çok farklı yerlere gidebileceğini kaydeden Erdoğan, 1994 ve 2001 senelerinde yaşanan krizleri örnek olarak gösterdi. 

"98 milyar liralık kâr sağlandı"

Erdoğan, son iki senede TCMB'nin (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) 98 milyar liralık kâr sağladığını belirterek, bu paranın hazineye aktarıldığını söyledi. IMF (Uluslararası Para Fonu) komiserleri ile gizli saklı görüşenlerin Türkiye'yi eski zamanlarına döndürmeye çalıştıklarını ifade eden Erdoğan, uluslararası baskı, terörizm, darbe ve vesayet konularında bu kişilerin önüne geçildiğini ve aynı şekilde ekonomi alanında da önüne geçileceğini dile getirdi. Erdoğan, CHP'nin (Cumhuriyet Halk Partisi) Merhum Başbakan Adnan Menderes'in altın ve paralarla Türkiye'den kaçmaya çalıştığına dair iddialar ortaya attığını ve söz konusu partinin bu şekilde darbeyi meşru hale getirmeye çalıştığını ekledi. 

Kavcıoğlu: Ayrıcalıklı bir işlem yapılmadı!

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Başkanı Şahap Kavcıoğlu da söz konusu iddialara ilişkin bir açıklamada bulunmuştu. Hiçbir şekilde belirli bir kesim, banka veya şirkete yönelik ayrıcalıklı bir şekilde döviz işlemi yapılmadığını aktaran Kavcıoğlu, piyasa dışı fiyatlardan taraf belirlenemeyeceğini ve bu tarz bir işlem yapılamayacağını dile getirmişti. Kavcıoğlu, rezervlerin buharlaştığına ilişkin iddiaların tamamen gerçek dışı olduğunu belirtmişti.
 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@