Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan SGK-SSK ve Bağkur'lu emekliler için müjdeler vermeye devam ediyor. Emekli bayram ikramiyesi belli oldu. 3.400-4.200 TL yatacak.

Ramazan ve Kurban Bayramı’nda tüm emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinde 2022 yılında ödemelerin ne zaman ve ne kadar yapılacağı merak edilmeye başladı. Maaş zammı sonrasında artan fiyatlar nedeniyle artış beklentisi içine giren milyonlarca emekli, 2022 yılının ilk ikramiye ödemelerinde net rakamın açıklanmasını sabırsızlıkla bekliyorlar. Emeklilere bayram ikramiyeleri her yıl olduğu gibi bu yılda da bayram öncesindeki hafta hesaplara geçmesi bekleniyor. Ödemeler için sadece birkaç hafta kalmasına rağmen henüz bir açıklama gelmemesi ise dikkat çekti. Peki, 2022 emekli bayram ikramiyesi kimlere ödeniyor? Emekli bayram ikramiyesi ne zaman yatacak? İşte yanıtı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sorulan asgari ücret ve bayram ikramiyesi sorusu 


SORU: Yılbaşında asgari ücret ve memur maaş zammı belirlendikten sonra “Gerekirse yıl ortasına doğru enflasyon ve günün koşulları değerlendirilerek tekrar bir değerlendirme yapılabilir” dediniz. Geçtiğimiz günlerde masada işçi adına pazarlıkları yürüten Türk-İş Başkanı Ergün Atalay da biz bir davet gelirse zevkle o masaya otururuz dedi. Bir gündem var mı, yıl ortasında asgari ücretle ilgili yeni bir gelişme, bir zam olur mu? Bir de emekliler için bayram ikramiyesi ödeniyor, onların da bir zam beklentisi var, emeklilere de bir müjdeniz olacak mı?

CEVAP: Şu anda daha üçüncü aydayız. Yıl ortasına geldiğimiz zaman zaten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanım da önüme mevcut durumu getirir. Zaten Vedat Bey sendikalarla bugüne kadar samimi görüş alışverişinde bulunmuştur. Yapılacak görüşmeler neticesinde de yıl ortasında böyle bir değerlendirme gerektiğinde biz kesinlikle vatandaşımızdan, hele hele işçimizden böyle bir şeyi esirgemeyiz. Veren el alan elden hayırlıdır.
 

Emekli bayram ikramiyesi netleşti! 3.400-4.200 TL yatacak

Emekli bayram ikramiyesi bağlamında Ankara'dan gelen kulis haberleri sonrasında. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakın çevresine emekli ikramiye tutarlarının 3.400-4.200 TL olarak revize edilmesi gerektiğini söylediği iddia edildi. 

2022 yılında artan hayat pahalılığı ile vatandaşın artan nakit ihtiyacı bayram ikramiyelerinde de artış beklentisine neden oldu. Özellikle emeklilerin Ramazan ayında artacak harcamaları ve bayram öncesinde yaşayacakları nakit sıkıntısının çözümü için beklentileri karşılayacak bir seviyede zam yapılması talep ediliyor. Emekli bayram ikramiyesi için 2022 yılına ilişkin henüz net bir açıklama yapılmadı. Ancak geçmiş dönemlere bakılarak yeni tahminlerde bulunuluyor.

Emekli Bayram İkramiyesi Ne Zaman Yatacak?

Türkiye’deki milyonlarca emekli, dul ve yetim ile ilgili grupta yer alan çok sayıda vatandaşa bayram ikramiyesi ödemesi yapılması bekleniyor. 2018 yılından beri yapılan ödemeler kapsamında yılda iki defa Ramazan ve Kurban bayramlarında bin lira olmak üzere destek veriliyor. Geçen yıl gelen zamla bin 100 lira olan bayram ikramiyesi için bu yıl herhangi bir artışa gidilip gidilmeyeceği ise merak ediliyor. Vatandaşların beklentisi artış yapılması yönünde.

Emekli bayram ikramiyelerinin 2022 yılında ilk ödemesi Ramazan Bayramı öncesinde hesaplara aktarılması bekleniyor. Geçtiğimiz yıllarda, bayramdan 1 hafta önce hesaplara söz konusu ödemelerin aktarıldığı görülmüştü. 2022 yılında emekli bayram ikramiyesinin ise Ramazan Bayramı öncesinde 25 – 29 Nisan 2022 tarihleri arasında ilgililerin hesaplarına aktarılması bekleniyor. Ancak net rakam ve tarihler ise henüz açıklanmış değil.

Emekli Bayram İkramiyesi Kimlere Ödenecek?

Emekli bayram ikramiyelerinde ödemelerin gelecek haftalarda yapılması bekleniyor. Zam beklentisi içine giren milyonlarca vatandaş ise bir an önce destek ödemesinin hesaplara geçmesini bekliyor. Özellikle son dönemde artan nakit ihtiyacı için birçok kesimden vatandaş bayram ikramiyesi ödemelerini sabırsızlıkla bekliyorlar. Emekli ikramiyesi kapsamında şu kişilere de ödeme yapılacak:

·         SSK, Emekli Sandığı ve Bağ Kur emeklileri.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Personel Alımı İlanı Paylaştı! İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Personel Alımı İlanı Paylaştı!

·         Şehir yakınları ve gaziler.

·         Ölüm aylığı alanlar.

·         Şeref aylığı alanlar.

·         Vazife ve harp malullüğü aylığı alan erler ve erbaşlar.

·         Şampiyon sporcular.

·         Savaş gazileri.

·         Terörden zarar gören siviller ve vefat edenlerin yakınlarının hak sahipler.