Erdoğan: Büyük miktarda Rus aşısı Türkiye'ye gelecek!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyük miktarda Sputnik V aşısının Türkiye'ye geleceğini duyurdu. 

Güncel 30.04.2021 - 15:08 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de koronavirüse karşı yürütülen aşılama programındaki son duruma ilişkin açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin aşı tedariki konusunda bir sorun yaşamayacağına dikkat çekti. Türkiye'nin yeterli sayıda aşıya sahip olduğunu belirten Erdoğan, Rusya ile Sputnik V aşısı için görüşmelerin yapıldığını dile getirdi. Erdoğan, büyük miktarda Sputnik V aşısının Türkiye'ye geleceğini belirterek, BioNTech CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin'in Haziran ayında 30 milyon doz aşının teslim edilmesi için söz verdiğini hatırlattı. 

Yerli aşının üretimi için tarih verdi!

Söz konusu aşılarla birlikte Türkiye'nin elinde yeterince koronavirüs aşısının bulunacağını söyleyen Erdoğan, yerli aşı konusunda da ilaç şirketleri ile üniversitelerin büyük bir çaba harcadıklarını kaydetti. Erdoğan, aldığı bilgilere göre Eylül-Ekim döneminde yerli aşının üretimine geçilebileceğini aktardı. 

Koca, "Sorun yaşanacak" demişti

Erdoğan, Türkiye'nin aşı tedarikinde sıkıntı yaşamayacağını ve yeterli sayıda aşıya sahip olduğunu söyledi ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de aşı tedariki konusunda gelecek iki ay süresince sorun yaşanacağına dikkat çekmişti. Koca, iki aylık sürecin ardından aşı bolluğunun yaşanabileceğini söylemişti. Haziran ayında Türkiye'ye teslim edilecek olan Pfizer-BioNTech aşısının 30 milyon dozu aşacağını ifade eden Koca, söz konusu aşıda iki doz arasında sürenin 6-8 hafta olarak yeniden düzenleneceğini belirtmişti.

Koca, gelecek 6 ay içerisinde 50 milyon doz Sputnik V aşısını teslim almak üzere sözleşmeye imza atıldığını kaydederek, sevkiyatın Mayıs ayında başlayacağını, daha sonra da söz konusu aşının Türkiye'de üretilmesi konusunda anlaşma sağlandığını dile getirmişti. Daha önce yaptığı bir açıklamada ise Koca, 100 milyon doz Çin aşısının beklendiğini ifade etmiş, fakat Nisan ayının sonunda teslim edilmesi beklenen 100 milyon doz aşı için verilen sözlerin tutulmadığını bildirmişti. 

"Sürekli farklı bir hikâye"

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Pfizer-BioNTech aşısında ikinci doz randevularının iki ay ertelendiğine dikkat çekerek, Sinovac aşısının kalmadığını ve devamının gelip gelmeyeceğinin de henüz belli olmadığını ifade etti. Sputnik V aşısının 6 ay sonra geleceğini belirten Toprak, Koca'nın sürekli farklı bir "hikâye"den bahsettiğini ileri sürdü. Toprak, iktidarın tutarsız açıklamalarda bulunduğunu iddia etti. 

"Bütün vatandaşlara aşı yapılabilirdi"

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) İstanbul Milletvekili Özgür Karabat ise iktidarın koronavirüs aşılarını tedarik edemediğini kaydederek, aşı randevularının da iptal edildiğini vurguladı. Karabat, yalnızca şehir hastaneleri için tahsis edilen 16 milyar liralık kira/hizmet bedeli ile bütün vatandaşlara aşı yapılabileceğini dile getirdi. 

"Yılan hikâyesi"

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, konuya ilişkin yaptığı paylaşımda, aşının yılan hikâyesine döndüğünü belirtti. Vatandaşların aylardır oyalandığına dikkat çeken Davutoğlu, koronavirüs vakalarının patlak verdiği bir dönemde aşı tedarikinin zorlaştığına yönelik açıklamalar yapıldığını ve vatandaşlardan kendi başlarının çaresine bakmalarının istendiğini kaydetti. Davutoğlu, Türk milletinin ilk seçimde AK Parti'yi (Adalet ve Kalkınma Partisi) iktidardan göndereceğini ifade etti. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@