Erdoğan: Çavuşoğlu, Yunan bakana haddini bildirdi!

Türkiye'nin gündeminde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Yunan mevkidaşı Nikos Dendias arasında yaşanan gerginlik var. Dendias, dün düzenlenen basın toplantısında, Yunanistan'ın egemenlik haklarının Türkiye tarafından ihlâl edildiğini öne sürmüş, bu

Güncel 16.04.2021 - 14:31 04.05.2021 - 04:19 İlan35
Türkiye'nin gündeminde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Yunan mevkidaşı Nikos Dendias arasında yaşanan gerginlik var. Dendias, dün düzenlenen basın toplantısında, Yunanistan'ın egemenlik haklarının Türkiye tarafından ihlâl edildiğini öne sürmüş, bu şekilde devam etmesi durumunda yaptırımların getirilebileceğini söylemişti. Çavuşoğlu ise Yunanistan'ın egemenlik haklarının Türkiye tarafından ihlâl edildiğine dair söylemlerin asla kabul edilemeyeceğini belirtmişti.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Çavuşoğlu'nun Yunan bakana haddini bildirdiğini söyledi. Kıbrıslı Türklere gereken ilginin gösterilmediğini kaydeden Erdoğan, başmütfünün hala Yunanistan tarafından atandığını hatırlattı. Erdoğan, Lozan Antlaşması'na göre Yunanistan başmüftüyü atama gibi bir hakka sahip olmadığını ifade ederek, Türkiye'nin patrik ataması yapmadığını söyledi.

Ne olmuştu?


Dendias, dün Çavuşoğlu ile birlikte gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında, Yunanistan'ın egemenlik haklarının Türkiye tarafından ihlâl edildiğini öne sürmüş, bu şekilde devam etmesi durumunda yaptırımların getirilebileceğini aktarmıştı. Kıbrıs Adası'nda tek çözümün "iki toplumlu federasyon çözümü" olduğuna dikkat çeken Dendias, Kıbrıs Türklerinin azınlık olarak görüldüğünü belirtirken, Lozan Antlaşması'nda "Müslüman azınlık" ifadesine yer verildiğini söylemişti.Dendias, Türkiye'nin de imza attığı Lozan Antlaşması'nın hala yürürlükte olduğunu dile getirmişti. Türkiye'nin AB'ye (Avrupa Birliği) üye olabilmesi için deniz hukuku anlaşmasını onaylaması gerektiğini iddia eden Dendias, Kariye ile Ayasofya'nın cami statüsü almasına yönelik kararlardan vazgeçilmesini istemişti. Dendias, Libya ile Türkiye arasında imzalanan son anlaşmanın da AB (Avrupa Birliği) tarafından kınandığını anımsatarak, söz konusu anlaşma ile Yunanistan'ın egemenlik haklarının bir kez daha ihlâl edildiğini iddia etmişti. Türkiye'nin savaş tehditlerinde bulunduğunu öne süren Dendias, bunun iyi komşuluk ilişkileri ile tutarsız olduğunu söylemişti.Çavuşoğlu ise konuşmasında Yunanistan'a yönelik suçlayıcı ifadeler kullanmadığını belirterek, bu görüşmenin daha olumlu bir havada geçmesini ümit ettiğini ancak öyle olmadığını ifade etmişti. Dendias'ın asla kabul edilemeyecek suçlamalarda bulunduğunu aktaran Çavuşoğlu, Türkiye tarafından Yunanistan'ın egemenlik haklarının ihlâl edildiğine dair söylemlerin kabul edilmesinin imkânsız olduğunu söylemişti. Çavuşoğlu, Lozan Antlaşması'nda silahsızlandırılmış adaların statüsünün de bulunduğunu belirterek, Yunanistan'ın bunu ihlâl ettiğini kaydetmişti.Ege konusunda, adaların silahsızlandırılması ve hava sahası gibi konularda Yunanistan tarafından mahkemenin yetkisinin tanınmadığını aktaran Çavuşoğlu, Türkiye'nin Rum Ortodoksları oldukları gibi kabul ettiğini ancak Yunanistan'ın Kıbrıslı Türklerin "Türk" adını kullanmasına izin vermediğini söylemişti. Çavuşoğlu, Kıbrıslı Türklerin "Rum Müslümanlar" olmadıklarına dikkat çekmişti. Türkiye ile Libya arasındaki anlaşmanın Avrupa Komisyonu tarafından kınanmasının herhangi bir şey ifade etmediğini kaydeden Çavuşoğlu, Türkiye'nin göç meselesinde ise insani bir tavır sergilediğini ancak Yunanistan'ın 4 senede 80 bin göçmeni denize ittiğini vurgulamıştı.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@