Erdoğan ile Menderes'i kıyaslayan CHP'li Altay hakkında tahkikat başlatıldı!

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Grup Başkanvekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için "Sonunun Adnan Menderes'e benzememesini umut ediyorum." demişti. Söz konusu açıklamalarının ardından Altay hakkında tahkikat başlatıldı. 

Güncel 21.04.2021 - 17:10 04.05.2021 - 04:19 İlan35

Bir televizyon programına katılan CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Grup Başkanvekili Engin Altay'ın açıklamaları gündeme oturmuştu. Altay, Merhum Başbakan Adnan Menderes ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı kıyaslamıştı. Zamanında Menderes tarafından dinci kesimlere çok fazla taviz verildiğini ifade eden Altay, bunun üzerine söz konusu kesimlerin Menderes'ten güç aldıklarını ve çok ileri gitmeye başladıklarını söylemişti. Altay, Menderes'in bu nedenle Atatürk'ü Koruma Kanunu'nu çıkarmaya mecbur kaldığını belirterek, Erdoğan için "Sonunun Adnan Menderes'e benzememesini umut ediyorum." demişti. 

Suç duyurusu yapıldı

Söz konusu açıklamalara sert tepki gösteren Erdoğan, Altay hakkında suç duyurusu yapmıştı. Konuya ilişkin dilekçe Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verilmişti. Söz konusu dilekçede, Menderes'in 27 Mayıs 1960 tarihindeki askerî darbenin ardından idam edildiği hatırlatılarak, Erdoğan'ı Menderes'in sonuyla tehdit eden Altay'ın bariz bir şekilde atılı suç işlediği belirtildi. 

"Montrö bildirisinde de akıbet vurgusu yapılmıştı"

104 emekli amiralin geçtiğimiz günlerde yayımladığı bildiride "aksi halde geçmişte olduğu gibi Türkiye'nin bekası için en riskli olayları yeniden yaşayabileceğine" dair cümlede de "akıbet" vurgusunun yapıldığı ve burada da Menderes'in akıbetine işaret edildiği kaydedildi. Bildiride gizli bir şekilde dikkat çekilen akıbetin Altay tarafından bariz bir şekilde dile getirildiği kaydedilen dilekçede, söz konusu bildirinin içeriği ile Altay'ın ifadelerinin benzediği aktarıldı. Dilekçede, Altay'ın ifadeleri ile bildiri arasında herhangi bir ilişki bulunup bulunmadığının incelenmesi ve böyle bir ilişkinin tespit edilmesi durumunda tahkikatın beraber yürütülmesi istendi. 

"Tehdit" suçundan tahkikat başlatıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu da Altay'ın açıklamaları üzerine harekete geçti. Erdoğan'a yönelik açıklamaları nedeniyle "tehdit" suçundan Altay hakkında tahkikat başlatıldı. 

Erdoğan ne demişti?

Erdoğan, kendisini Menderes'in akıbeti ile tehdit eden Altay hakkında "edepsiz" ve "ahlâksız" ifadelerini kullanmıştı. AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) olarak yola kefenle çıktıklarını ve ölümden asla korkmadıklarını belirten Erdoğan, ölümden korkmak yerine iman gereği ölümü korkuttuklarını ve çıktıkları bu yolda da yürümeye devam edeceklerini söylemişti. Erdoğan, CHP'nin (Cumhuriyet Halk Partisi) ölüm kelimesini duyduğu anda kaçmaya çalıştığını belirterek, ana muhalefet partisinin Menderes'in idam edilmesinden memnun olduğunu ifade etmişti. 

Menderes'in idamının da CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) tarafından hazırlandığını kaydeden Erdoğan, söz konusu partinin boşa kürek çekmemesi gerektiğini çünkü AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) olarak her şeye hazır olduklarını belirtmişti. Erdoğan, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişiminde bunun apaçık görüldüğünü ifade ederek, söz konusu darbeyi hazırlayan herkese Türkiye'nin mezar olduğunu söylemişti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@