Boğaziçi Üniversitesi'ndeki protestolarla ilgili her gün yeni bir açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, YÖK Anadolu Projesi'nin tanıtımının yapıldığı toplantıda eleştirilerini sıraladı. Bazı kişisel çıkarlarını özgürlük kisvesi altında saklayarak eski Türkiye alışkanlıklarına dönmek isteyenlerin olduğunu savunan Erdoğan, bu gruplarından yakında Türkiye'nin bir üniversitesi olduklarını hatırlayacaklarını belirtti. YÖK'ün de eskiden sadece engellemekle uğraşan bir kurum olduğunun altını çizen Erdoğan, bu kurumun artık ülkeye hizmet etmeye başladığını ifade etti.

"Üniversiteli kız öğrencilerin sayısı arttı"


Üniversitelerdeki kız öğrencilerin sayısının son dönemlerde yüzde 42'den yüzde 49'a çıktığını belirten Erdoğan, üniversiteler için eskisinden çok daha fazla para ayırdıklarını sözlerine ekledi. Dünyanın farklı bölgelerinde gelen yaklaşık 200 bin kişinin eğitim hayatına Türkiye'de devam ettiğini kaydeden Erdoğan, bu anlamda Türkiye'nin dünyadaki ilk 10 ülke arasına girdiğini kaydetti.

YÖK Anadolu Projesi nedir?


YÖK Anadolu Projesi kapsamında 15 yeni üniversitede ders gören öğrencilerin tecrübeli hocalardan ders alacağını kaydeden Erdoğan, bu anlamda eski üniversitelerden destek alınacağını aktardı. Bayburt Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi'nin eşleştirildiğini kaydeden Erdoğan, bir diğer eşleşmenin ise Bartın Üniversitesi ile İTÜ ve ODTÜ olduğunu sözlerine ekledi. Bu projeyle birlikte Munzur Üniversitesi'nde okuyan bir öğrencinin İTÜ'de ders görebileceğini ifade eden Erdoğan, Bartın'da okuyan bir öğrencinin de ODTÜ'den ders almak gibi büyük bir olanağa kavuşabileceğini sözlerine ekledi.