Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de gerçekleştirilecek Zafer Geçidi Töreni'ni, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile beraber izleyecek Cumhurbaşkanı Erdoğan, önce şehitlikleri ziyaret etti.

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de gerçekleştirilecek Zafer Geçidi Töreni'ni, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile beraber izleyecek Cumhurbaşkanı Erdoğan, önce şehitlikleri ziyaret etti.Zafer Geçidi Töreni'nde önemli değerlendirmeler yapan Erdoğan, İlham Aliyev'e misafirperverliği için teşekkür etti. Azerbaycan'ın 44 gün süren haklı mücadelesinde şehit olan askerleri anan Erdoğan, gazilere de acil şifa dileklerinde bulundu. Erdoğan, Karabağ'ı işgalden kurtaran Azerbaycan ordusunu da tebrik ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in bu başarısıyla Haydar Aliyev'in vasiyetini yerine getirdiğini aktaran Erdoğan, Azerbaycan halkının bir destan yazdığını dile getirdi.


Erdoğan: "Ermenistan halkı da ders çıkarmalı"


Türkiye'nin, imkanlarını Azerbaycan için seferber ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "iki devlet tek millet" hatırlatması yaptı. Azerbaycan'ın bu halkı savaşını kazandığını ancak mücadelenin sona ermediğini kaydeden Erdoğan, Ermenistan'dan hukuk nezdinde ve diğer alanlarda da hesap sorulması gerektiğini bildirdi. Ermenistan halkının da yaşananlardan bir ders çıkarması gerektiğini kaydeden Erdoğan, 30 yıllık Karabağ hasretinin son bulduğunu yineledi.


Aliyev: "Ermenistan büyük suçlar işledi"


Törende Erdoğan'ın ardından konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye ile birlikte olan dayanışmalarını dünyanın gördüğünü söyledi. Ermenistan'ın, Azerbaycan halkına karşı büyük suçlar işlediğini dile getiren Aliyev, bunun hesabını savaş meydanında sorduklarını belirtti. Türkiye-Azerbaycan dostluğunun sonsuza kadar süreceğini kaydeden Aliyev, Karabağ'ın kendilerinin olduğunu bütün dünyanın gördüğünü belirtti.