ABD Hazine Bakanlığı, Rusya'da S-400 savunma sistemini alması nedeniyle Türkiye'ye CAATSA yaptırımları uygulanması kararını almıştı. Alınan yaptırım kararıyla ilgili konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rusya savunma sektörüyle yapılan işbirliklerin

Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek! Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek!
ABD Hazine Bakanlığı, Rusya'da S-400 savunma sistemini alması nedeniyle Türkiye'ye CAATSA yaptırımları uygulanması kararını almıştı. Alınan yaptırım kararıyla ilgili konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rusya savunma sektörüyle yapılan işbirliklerinin karşılıksız kalmayacağını duyurmuştu. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yiğit gibi isimlere uygulanan yaptırımların genişletildiği duyurulmuştu.


"Bu nasıl müttefiklik"


Yaptırım kararının ardından konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ateş püskürdü. Bu yaptırımların esas hedefinin Türkiye'yi bağımlı hale getirmek olduğunu kaydeden Erdoğan, Türkiye'nin sanayi atılımının önünün kesilmek istediğini kaydetti. Bu kararın müttefiklikle bağdaşmadığının altını çizen Erdoğan, kararı, açık bir saldırı olarak gördüklerini aktardı.

"Kendilerinden istedik vermediler, şimdi yaptırım uyguluyorlar"


ABD'nin yaptırım silahıyla Türkiye'yi tehdit ettiğini kaydeden Erdoğan, buna benzer sistemleri kendilerinden almak için daha önce uğraştıklarını ancak ABD'nin buna yanaşmadığını söyledi. Bu yaptırım kararının, Türkiye'nin bağımsızlığına karşı yürütülen açık bir saldırı olduğuna işaret eden Erdoğan, girişimlerine devam edeceklerini bildirdi.