Erdoğan'dan CAATSA açıklaması: Saygısızlık! ABD'nin düşmanlara uyguladığı CAATSA nedir?

Azerbaycan ziyareti dönüşü gazetecilerin sorularına yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ve Avrupa'dan gelen yaptırım tehditleriyle ilgili konuştu. Erdoğan, ABD'nin "Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası" olarak bilinen CAATSA'

Gündem 11.12.2020 - 13:10 04.05.2021 - 04:23 İlan35
Azerbaycan ziyareti dönüşü gazetecilerin sorularına yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ve Avrupa'dan gelen yaptırım tehditleriyle ilgili konuştu. Erdoğan, ABD'nin "Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası" olarak bilinen CAATSA'nın Türkiye'nin önüne bir tehdit olarak konulmasının "saygısızlık" olduğunu belirtti. Böyle bir adımın bir NATO'nun en değerli üyelerinden olan Türkiye'ye karşı atılmasının oldukça yanlış bir karar olacağını kaydetti.


"CAATSA gibi düşmanca bir yaptırımın..."


Trump ve Obama döneminde ABD ile iyi ilişkiler kurduklarını aktaran Erdoğan, Obama'nın kendisi için kullandığı "dünya liderleri arasındaki en iyi 5 dostumdan biri" tabirini hatırlattı. ABD'de yeni başkan olarak seçilen Biden'ın da, bir rahatsızlığı sırasında kendisini evinde ziyaret ettiğini kaydeden Erdoğan, böyle bir adımı anlamlandıramadığını belirtti. Obama ve Trump'ın Türkiye'den "güçlü bir NATO ülkesi" olarak bahsettiğini hatırlatan Erdoğan, CAATSA gibi düşmanca bir yaptırımın Türkiye'ye uygulanamayacağını aktardı.

"20 Ocak'tan sonra durum netleşir"


Daha önce Demokrat olan Obama ile 8 yıl boyunca büyük bir iş birliği yaptığını belirten Erdoğan, Biden'ın da Demokrat olduğunu ve bu tarz düşmanca yaklaşımları anlayamadığını dile getirdi. Daha önce Biden'ın Türkiye ile ilgili yaptığı bir konuşmaya cevap dahi vermediğini söyleyen Erdoğan, 20 Ocak'taki devir teslimin ardından olayların netleşeceğini söyledi.

CAATSA yaptırımları nedir?


Peki CAATSA yaptırımları nedir? CAATSA yaptırımları kimlere uygulanıyor? CAATSA, Rusya ya da Rusya ile ilişkili istihbarat servisleriyle ya da benzer kuruluşlarla irtibatı olduğu belirlenen kişi ve kurumlara ABD'nin uyguladığı yaptırımlardır. Örnek olarak 2 Ağustos 2017 tarihinde yürürlüğe konulan CAATSA; Rusya, Kuzey Kore ve İran'a uygulanacak yaptırımları içeriyordu.

"Kılıçdaroğlu o konuda gaza geldi"


CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda gaza geldiğini söyleyen Erdoğan, rakibinin siyaseti halen daha öğrenemediğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun "Kendisinin ve ailesinin dinlendiği" ile ilgili iddiasına da değindi. Böyle bir düşüncesi varsa bunun yerinin televizyon programları değil yargı olduğunu belirten Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun bu iddiasını ispatlaması gerektiğinden bahsetti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@