Erdoğan'dan Doğu Akdeniz açıklaması! Antalya kıyılarına hapsolmayacağız!

Doğu Akdeniz Çalıştayı'na bir video mesaj yollayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bölgede son zamanlarda yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Doğu Akdeniz'de 10 trilyon metreküpe varan doğal gaz rezervi bulunduğunun ortaya çıktığını aktaran Erdoğan, y

Gündem 07.12.2020 - 11:41 04.05.2021 - 04:23 İlan35
Doğu Akdeniz Çalıştayı'na bir video mesaj yollayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bölgede son zamanlarda yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Doğu Akdeniz'de 10 trilyon metreküpe varan doğal gaz rezervi bulunduğunun ortaya çıktığını aktaran Erdoğan, yaklaşık 3 buçuk milyar varil de petrol rezervi bulunduğunu belirtti. Erdoğan, bu devasa potansiyelin bölgedeki hiçbir ülke tarafından göz ardı edilemeyeceğini söyledi.


"Haksız haritalara izin verilmeyecek"


Türkiye'nin, Akdeniz'e en uzun kıyı şeridi olan ülke olduğunu hatırlatan Erdoğan, bu gelişmeleri kenardan izleyemeyeceklerini bildirdi. Türkiye'nin kıyı şeridine hapsedilmek istendiğini belirten Erdoğan, bu korsanca girişimlere ve haksız haritalara karşı çıktıklarını ifade etti. Avrupa'nın, bölge meseleleriyle ilgili "stratejik bir körlük" yaşadığının altını çizen Erdoğan, Akdeniz'e kıyısı bulunan ülkelerin bir konferansta buluşması gerektiğini ifade etti.

"Rum ve Yunan tarafı koçbaşı gibi kullanılıyor"


Doğu Akdeniz'de Rum ve Yunan tarafının, Türkiye'ye karşı bir koçbaşı gibi kullanıldığını söyleyen Erdoğan, Türkiye'nin Antalya sahillerine hapsedilemeyeceğini belirtti. Bölgede yer alan ülkelerin birbirini dışlamak yerine artık işbirliği yapması gerektiğini kaydeden Erdoğan, "kazan-kazan" politikasının güdülmesi gerektiğini dile getirdi.

"Geniş katılımlı bir konferans düzenlenmeli"


Bölgede yer alan kaynaklarla ilgili hiçbir ülkenin hakkını yemeyeceklerini söyleyen Erdoğan, kendi haklarını da yedirmeyeceklerini aktardı. Erdoğan, düzenlenecek herhangi bir konferansta Türkiye ve Kıbrıs Türklerinin bulunmasının zorunlu olacağının altını çizdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@