Erdoğan'dan "soykırım" tepkisi: Üstümüze gelenlere karşılık vereceğiz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden'ın soykırım açıklamasına yönelik AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) kurmaylarına talimat verdi. Erdoğan, bu konuda Türkiye'nin üstüne gelmeye çalışan ülkelere karşı

Güncel 29.04.2021 - 10:20 04.05.2021 - 04:18 İlan35

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden tarafından 1915 Olayları'nın "soykırım" olarak kabul edilmesinin yankıları hala sürüyor. AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) MKYK (Merkez Karar ve Yönetim Kurulu) toplantısında Biden'ın açıklamaları yeniden ele alındı. Erdoğan, söz konusu toplantı sırasında yaptığı konuşmada, ABD'ye (Amerika Birleşik Devletleri) tüm alanlarda kesin bir şekilde yanıt verileceğini dile getirdi. AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) kurmaylarına talimat veren Erdoğan, 1915 Olayları'na ilişkin Türkiye'nin üstüne gelmeye çalışan ülkelere karşılık verilmesi gerektiğini dile getirdi. 

Biden ne demişti?

1915 Olayları'na ilişkin skandal bir açıklamada bulunan Biden, Osmanlı Devleti zamanında Ermeni soykırımı gerçekleştirildiğini ileri sürmüştü. Biden, her sene 24 Nisan günü bu olayda yaşamını yitirenleri andıklarını ifade ederek, aynı zulmün yeniden gerçekleşmemesi yönündeki taahhütlerini tekrarladıklarını belirtmişti. Ermeni toplum liderleri ile entelektüellerin 24 Nisan 1915 tarihinde Osmanlı Devleti tarafından tutuklandığını kaydeden Biden, bu süreçte 1,5 milyon Ermeni'nin tehcir edildiğini, öldürüldüğünü veya sınır dışı edildiğini öne sürmüştü. 

Biden, 1915 Olayları için aynı zamanda "büyük felaket" ifadesini kullanmış, nefretin bütün biçimlerinin yozlaştırıcı etkilere sahip olduğunu ve ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) söz konusu etkilere karşı güçlü bir duruş sergilediğini kaydetmişti. Ermenilerin geçmişine saygı gösterdiklerini ifade eden Biden, aynı şeylerin bir daha vuku bulmaması amacıyla tarihin tasdik edildiğini aktarmıştı. Biden, insan haklarına saygı gösterilen bir dünya kurmak için çaba harcadıklarını ve bir daha aynı zulmün yaşanmamasını amaçladıklarını belirtmişti. 

Erdoğan'dan yanıt gelmişti!

Söz konusu açıklamaya tepki gösteren Erdoğan, tarihsel olayların tarihçiler tarafından incelenmesi ve doğruların da tarihçiler tarafından ortaya çıkarılması gerektiğini ifade etmişti. Erdoğan, Ermeni iddialarına ilişkin Türkiye'nin ortak bir tarih komisyonu oluşturulmasına yönelik bir talepte bulunduğunu ancak bu talebe hala yanıt verilmediğini belirterek, 24 Nisan 1915 tarihinde hiçbir şekilde insani trajedi yaşanmadığını söylemişti. Söz konusu tarihte Osmanlı aleyhine çalışan örgütlerin kapatıldığını ve 235 yöneticinin tutuklandığını aktaran Erdoğan, Ermeni çeteler tarafından masum Türk ve Kürtlerin katledildiğini dile getirmişti. 

Erdoğan, Ermenilerin Osmanlı Devleti tarafından farklı bir yere gönderilmediğini, sadece yerlerinin değiştirildiğini belirterek, bu süreçte yaşamını yitiren Ermenilerin sayısının 150 bin civarında olduğunu söylemişti. Ermeniler tarafından katledilen Türklere ait toplu mezarların bulunduğuna dikkat çeken Erdoğan, Ermenilere ait herhangi bir toplu mezarın bulunmadığını aktarmıştı. Erdoğan, Türk milletine ABD (Amerika Birleşik Devletleri) tarafından soykırım yaftasının yapıştırılamayacağını kaydetmişti. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@