Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'na ziyarette bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gündemin önemli meselleri hakkında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni anayasa çağrısının da ele ala iki lider görüşmenin ardından ortak basın toplantısında kameraların karşısına geçti. Siyasetteki derin kutuplaşmanın gölgesinde Türkiye'ni gerçek sorunlarının işsizlik ve pahalılık olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, gündemi değiştirmeye yönelik çabaların olduğunu dile getirdi.


"Mevcut anayasaya uymayan kişiye nasıl güvenelim?"


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni anayasa çalışmalarının gündeme getirdiğini aktaran CHP lideri, Erdoğan'ın öncelikle yürürlükteki anayasaya uyması gerektiğini belirtti. Halihazırda yürürlükte olan anayasaya uymayan birinin davetiyle ilgili ciddi şüpheleri olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, Anayasa mahkemesinin bile kararlarının uygulanmadığını hatırlattı. Cumhurbaşkanı'nın makamı gereği tarafsız olması gerektiğini bildiren CHP lideri, yapılacak anayasanın uzlaşmayla hazırlanması gerektiğine dair görüşlere katıldıklarını vurguladı.

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki protestolar!


Boğaziçi Üniversitesi'ndeki protestolara da değinen Kılıçdaroğlu, yapılan rektör atamasının okulun geleneklerine aykırı olduğunu dile getirdi. Öğrencilerin sadece haklarını aradığını belirten Kılıçdaroğlu, bu öğrencilere terörist yakıştırmasının yapılmasının suç olduğunu kaydetti. Kılıçdaroğlu, hemen hemen herkesin karşı olduğu atamayla ilgili o koltukta oturmaya devam edeceğini belirten Melih Bulu'nun bundan ne çıkar sağlayacağını sordu.

Karamollaoğlu: "Gençler şimdiki değil, geçmişteki Erdoğan'ı dinledi"


Protestolara ilişkin değerlendirme yapan Temel Karamollaoğlu da gösteri yapan gençlerin 2000 yılı başlarında konuşma yapan Erdoğan'ı dinlemiş olabileceklerini belirtti. Erdoğan'ın o konuşmada gençlere yönelik "sonuna kadar direnin, hakkınızı alın" ifadelerine değinen Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da geçmişteki halini dinlemesi gerektiğini dile getirdi. Öte yandan Karamollaoğlu, hazırladıkları anayasa taslağının bir hafta içinde hazır hale geleceğini de belirtti.