Dün günceme bomba gibi düşen bir açıklamada düşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin 10 yıllık uzay hedeflerini açıkladı. Türkiye'nin 2023 yılında Ay'a ineceğini kaydeden Erdoğan, uzayla ilgili 10 yıl içinde gerçekleşmesi umut edilen 10 hedef belirledikl

Dün günceme bomba gibi düşen bir açıklamada düşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin 10 yıllık uzay hedeflerini açıkladı. Türkiye'nin 2023 yılında Ay'a ineceğini kaydeden Erdoğan, uzayla ilgili 10 yıl içinde gerçekleşmesi umut edilen 10 hedef belirlediklerini açıkladı. Hedeflerden birinin ise uzaya bir Türk çıkarmak olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "astronot" yerine Türkçe bir kelime bulmanın önemli olduğunu belirtti ve dilbilimcilere çağrıda bulundu. Erdoğan'ın bu açıklamasından sonra astronota karşılık olarak nasıl bir Türkçe isim bulunacağı merak konusu oldu.


Bahçeli'nin önerdiği isim Cacabey kimdir?


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "astronot yerine Türkçe kelime bulma" çağrısına yanıt, Cumhur İttifakı ortağı olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den geldi. Konuyla ilgili Habertürk'e fikirlerini açıklayan Bahçeli, astronot yerine "Cacabey" isminin kullanılabileceğini aktardı. Bahçeli'nin "Cacabey" önerisinden sonra Cacabey kimdir? Cacabey nedir gibi soruların cevapları internette aratılmaya başlandı. Selçuklular döneminde Kırşehir'de yaşayan gökbilimci Cacabey, gözlemlerini gerçekleştirebilmek adına medrese yaptırmış ve bu medreseyi rasathane olarak kullanmıştı.


Türkiye'nin 10 yıllık uzay hedefi


Dün yaptığı açıklamada Türkiye'nin 10 yıllık uzay hedeflerini duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzay yarışında üst sıralara tırmanmak zorunda olduklarını sözlerine ekledi. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yılı olan 2023'te Ay'a araç indirileceğini kaydeden Erdoğan, bu inişin "sert iniş" olacağını vurguladı. Ay yıldızlı Türk bayrağının Ay'a dikileceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya çapında rekabet edebilecek bir ticari uydu markasının geliştirmek istediklerini belirtti. Ay'a yapılacak bu seyahatin uluslararası işbirliğiyle gerçekleştirileceğini aktaran Erdoğan, uzay sanayii ile uzay alanında insan kaynağının geliştirilmesinin önemii vurguladı.