AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "cümbüş evi" açıklamaları sonrası cemevi ziyareti birçok kesim tarafından tepki alarak gündem olmuştu ki sonrasındaki gelişmeler işe olayı çok daha farlı bir boyuta getiirdi.

Onur Şener Kimdir? İstek Şarkı Neydi? Aslında Neden Öldürüldü? Gerçekten Şarkıyı Bilmediği İçin mi? Katiller Bakanlıktan Onur Şener Kimdir? İstek Şarkı Neydi? Aslında Neden Öldürüldü? Gerçekten Şarkıyı Bilmediği İçin mi? Katiller Bakanlıktan

Erdoğan'ın ziyareti kadar, ziyareti sırasında Atatürk, Hacı Bektaş Veli ve Hazreti Ali tablolarının Cemevi'ndeki yerlerinin değiştirilmesi de tartışmalara neden olmuştu ki tepkilerin odağındaki dedelerden de açıklama geldi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından gittikleri Hüseyin Gazi Cemevi dedesi Hüseyin Öz ile dernek yardımcısı Mahmut Aslan aldıkları tepkiler ve yaşanılanlar ile ilgili olarak “Film platosu gibi kullanıldık" diyerek gündem yaratan bir açıklama yaptılar.

"EVİMİZDE BİZİ MİSAFİR ETTİLER"

Atatürk'ün başının üstünde İmam Ali'nin eli var“ | Yeni Vatan Gazetesi

Yapılan ziyaret sırasında cemevindeki Mustafa Kemal Atatürk, Hacı Bektaşı Veli ve Hz. Ali’nin olduğu duvardaki resimlerin yerlerinin değiştirildiği görülürken, Erdoğan’ın ziyareti öncesi AKP’li Mamak Belediyesi tarafından cemevinde tadilat yapıldığı ve ibadet alanının düzeninin değiştirildiği açıklandı.

Bu arada Erdoğan’ın geleceğini üç gün önceden bildiklerini ancak gizli tutulmasının istendiğini söyleyen Öz, “Resimlerin eski yeri girişte dede postunun arasındaydı. 10 gün önce yerleri değişti. Türbede tadilat vardı, duvarda çatlak olmuştu. Tadilat nedeniyle kaldırılarak diğer duvara kondu. Ziyaretle ilgili olduğunu düşünmüyorum. Tadilat işlerinde bazı şeyleri İçişleri Bakanı’nın danışmanı Ali Arif Özzeybek planlıyordu. Cemevine daha önce geldiğinde, ‘Resim olmasa daha iyi olur’ dedi. Cumhurbaşkanının oturduğu yerdeki on iki imamları tasvir eden yazılar var, onları Özzeybek getirdi. Resimler şimdi eski yerine asıldı” şeklinde yaptığı açıklama ile yöneltilen sorulara ve eleştirilere cevap verdi.

"KULLANILDIK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan cemevi ziyareti - Son Dakika Haberleri

Bunların yanı sıra “Sağdan soldan dede davet etmişler bilgimiz dışında. Adeta evimizde bizi misafir ettiler. Herhangi bir sohbet olmadı ve taleplerimiz alınmadı. Gelen yurttaşları tanımıyorum. Kendileri getirdiler herhalde. Film platosu gibi kullandılar bizi.” sözleri ile dikkat çeken Öz, sosyal medyanın da bu açıklamalar eşliğinde gündemi oldu.

Hüseyin Gazi Derneği Başkan Yardımcısı Mahmut Aslan ise konu ile ilgili olarak “Bizim cemevlerimizde Hacı Bektaş’sız, Hazreti Ali’siz ve Atatürk’süz bir görüntü olamaz. Bunu da hiçbir Alevi kabul etmez” diyerek yaşanan durumu bir ziyaret dizaynı olarak tanımladı.

Aslan tepki alan Erdoğan’ın posta oturması durumu için ise “Alevi ritüellerine aykırı. Postun olduğu yere dede dışında kimse oturmaz. Dedenin yanına da zakirler ya da âşıklar oturur” diyerek tepki gösterdi.

Alevilerin sorunlarının gündeme gelmediğinin ise altını çizen Aslan, “‘Cemevleri ibadethanedir’ sözünü bile almadılar” diyerek ziyareti açıkladı.