Vatandaşa "ara zam yok" açıklamaları yapılırken AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına yapılan yüzde 40 zam oranı tepkileri sonrası açıklama Hazine Ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den geldi.

Emekli ve memur maaş zammı için Temmuz ayında açıklanacak Haziran enflasyonu beklenirken maaşlara zam haberi de kesinleşti.

5 aylık enflasyon farkı yüzde 35,64 olarak kesinleşirken 6 ayın sonunda ise bu rakamın yüzde 40’ın üzerine çıkacağı tahmin ediliyordu ki zaten Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı maaşı da bu oranda önceden arttırıldı.

Milyonlarca kişi Temmuz zammına kilitlenirken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından çok önemli bir açıklama yapıldı.

TÜİK Mayıs ayı enflasyon verisini yıllık bazda beklentilerin altında yüzde 73,50 olarak açıklamıştı ki böylece memurların maaşlarına zam olarak yansıyacak enflasyon farkında 5 aylık rakamlar da netleşti. 5 aylık enflasyon oranı ise yüzde 35,64 olurken Mayıs anket döneminde yüzde 2,97 olarak öne çıkan enflasyon beklentisi ise Haziran ayı için yüzde 3,77 oldu.

TÜİK'in açıkladığı yüzde 35,64 5 aylık Mayıs ayı enflasyon oranı verisi ile Merkez Bankası'nın yeni anketine göre gerçekleşen yüzde 3,77'lik enflasyon beklentisi beraberinde yeni zamlı maaş oranları da belli olmaya başladı.

iStock-1323406178

Milyonlarca vatandaş artık Temmuz ayında yapılacak zamma odaklanırken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kritik açıklamalar da geldi. Bakan Nebati komisyonda yaptığı sunumda 1 trilyon 81 milyar ek bütçeyle vatandaşların hanelerinde tükettiği doğalgaz ve elektriği daha ucuza kullanabilmelerini, çiftçilerin, işçilerin, emeklilerin, çalışanların ve ihtiyaç sahibi vatandaşların daha fazla yanında olabilmeyi amaçladıklarını söylerken ayrıca memur maaşlarına yapılacak zamla ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.

Şaka Değil Gerçek! Düğünlere de Ayar Geld! Gelin Kuaföre Gitmeyecek! Sadece Yakın Akraba Davet Edilecek! Hediye Yok! Şaka Değil Gerçek! Düğünlere de Ayar Geld! Gelin Kuaföre Gitmeyecek! Sadece Yakın Akraba Davet Edilecek! Hediye Yok!

Nebati, memur zamlarınailişkin, "2022 Ocak ayında çalışanlarımızın aylıklarına yüzde 30,95 artış yapılmıştı. Temmuz ayında yapılacak artış Haziran enflasyon oranlarının açıklanmasıyla kesinleşecek olup, yaklaşık yüzde 40 oranında artış öngörmekteyiz. Bu kapsamda 2022 yılında memurlarımızın ayılıklarında kümülatif artış yaklaşık yüzde 83'e ulaşacaktır. Temmuz ayında emeklilerimize yapılacak artış yaklaşık yüzde 40 oranında olacağını öngörmekteyiz. 2022 yılı memur emeklilerimizin aylıklarında kümülatif artış yüzde 83'e, SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin kümülatif artışı yüzde 76'ya ulaşacaktır. Emekli aylıklarının artışının etkisi 180 milyar lira civarındadır. Prim gelirlerindeki artış dikkate alınarak SGK'ya yapılacak transferlerin toplamı 154 milyar TL olarak teklif ediyoruz" dedi.