Esad'ın Erdoğan’la görüşme ihtimaliyle ilgili soruya, “Bir gün bunu yapmak zorunda kalırsam bundan gurur duymam. Bu türden fırsatçı İslamcılarla iş yapmaktan tiksinirim” yanıtı gündem oldu.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son zamanlarda iyileştirmeye gittiği komşuluk ilişkileri ile ilgili en dikkat çeken konu Suriye olmuşken "Esad ile görüşürüm" demesi sonrası sosyal medyada gündem Esad'ın Erdoğan'a yönelik "Fırsatçı İslamcı" sözleri oldu. Esad'ın Erdoğan görüşmesi için "tiksinirim" sözlerini ne zaman nerede söylediği de ayrıca merak konusu oldu.

İtalya Devlet Televizyonu Rai’ye mülakat veren Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, gelecekte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşme ihtimaliyle ilgili bir soruya, “Bir gün bunu yapmak zorunda kalırsam bundan gurur duymam. Bu türden fırsatçı İslamcılarla iş yapmaktan tiksinirim” demişti.

Beşar Esad neden mi Ortadoğu aslanı? - İndigo Dergisi

2019 yılının son günlerine bomba gibi düşen bu "fırsatçı islamcı" sözleri ile birlikte Esad, “Mesele benim duygularım değil, Suriye’nin çıkarları. Bu yüzden çıkarlarımız nereye gitmemi gerektirirse oraya giderim” diyerek yaşanılan ve yaşanılacak durumu özetlemişti.

Sosyal medya ve SANA ajansı üzerinden yayımlanan yaklaşık 20 dakikalık söyleşide Beşar Esad, “Uzun vadede Sayın Erdoğan ile görüşme planı olabilir mi?” sorusuna şöyle yanıt vermişti;

Emekliye DEV PROMOSYON müjdesi son dakika geldi! SSK, BAĞ-KUR'lunun hesabına REKOR ödeme Emekliye DEV PROMOSYON müjdesi son dakika geldi! SSK, BAĞ-KUR'lunun hesabına REKOR ödeme

“Eğer bir gün bunu yapmak zorunda kalırsam bundan gurur duymam. Bu türden fırsatçı İslamcılarla masaya oturmaktan tiksinirim. Müslüman demiyorum, İslamcı diyorum – bu başka bir terim, siyasi bir terim. Ama ben hep şunu söylerim: benim görevim yaptıklarımdan mutlu olmak ya da olmamak değil. Mesele benim duygularım değil, Suriye’nin çıkarları. Bu yüzden çıkarlarımız nereye gitmemi gerektirirse oraya giderim, neyi yapmamı gerekirirse onu yaparım.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan iki kişinin cezasını kaldırdı - Son dakika haberleri – Sözcü