Fransa'da seçime 4 ay kala, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un eşi Brigitte Macron'un erkek olarak dünyaya geldiği iddiası, Twitter'ı sardı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un eşi Brigitte'in erkek doğmuş bir transseksüel olduğuna dair iddia komplo teorisi çıktı. Emmanuel Macron'un Fransız medyasına konuşan yakın çevresine göre Brigitte Macron, aşırı sağcılardan kaynaklanan komplo teorisine karşı yargıya başvuracak.

Gelen iddialara göre, internette dolaşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un eşi Brigitte'in dünyaya Jean-Michel Trogneux adında erkek olarak gelmiş bir transseksüel olduğu iddiasının izini süren Fransız medyası, eylül sonunda aşırı sağcı komplo teorileri yayımlayan Faits et Documents isimli dergiden çıktığı sonucuna ulaştı.

61c1577e4e3fe109502ffd4b

İddia ise 13 Aralık'ta sosyal medyada gündem oldu. İlk etapta #JeanMichelTrogneux etiketiyle 34 binden fazla tweet atıldığını belirleyen Numerama haber sitesine göre iddianın sosyal medyada yayılmasının gerisinde komplo teorileri pazarlayan hesaplar, aşırı sağcı çevreler, aşı karşıtları, QAnon grupları ve Sarı Yelekler hareketinden şarkıcı Francis Lalanne var.

Flaş... Flaş... Flaş... Süleyman Soylu İstifa Dilekçesini Verdi! İddialar Gerçek Oldu! Flaş... Flaş... Flaş... Süleyman Soylu İstifa Dilekçesini Verdi! İddialar Gerçek Oldu!

Faits et Documents dergisindeki iddiayı kaleme alan isim, gazeteci Natacha Rey. Rey 3 yıl boyunca Brigitte Macron’un geçmişini araştırdığını öne sürerken, 'erkek olarak doğduğunu doğrulayan belgeler elde etmeyi başardığını, mühürlü zarfın içinde bir avukatın gözetiminde olan bu kanıtı Fransa'da aşı zorunluluğu getirildiği takdirde kamuoyuyla paylaşacağını' söylüyor.

esimin_tek_hatasi_benden_genc_olmasi_1502968610_516

Fransız medyasına göre ise geçen hafta Wikipedia'daki Brigitte Macron makalesini doğumdaki adının Jean-Michel Trogneux olduğu iddiası eşliğinde değiştirmeye yönelik çok sayıda girişim olmuş ve bu tür değişiklikleri önlemek için sayfa 'yarı korumalı' duruma getirilmiş.

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden La Figaro ise Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 68 yaşındaki eşinin erkek olarak doğduğuna dair tuhaf söylentinin sosyal medya kısa sürede yayıldığını duyurarak Macron’un ‘saçma sapan söylentilerle’ hedef alınmasının ardından, konuyla ilgili yasal işlem başlattığını açıkladı.