43 Yaştan Önce Emeklilik Müjdesi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları uzun zamandır emeklilikle ilgi devletten çeşitli politika çalışmaları beklemekte. Uzun zamandır Türkiye gündemini meşgul eden bu emeklilik meselesi vatandaşların aklında da birçok soru işareti doğurmakta.

Özellikle 43 yaş altındaki vatandaşların dikkate alması gereken bu konu hakkında devlet ciddi politika ve çözüm önerileri sunmakta. Türkiye Cumhuriyeti’nin yaptığı resmi açıklamalara göre bu durum EYT meselesi hakkında çözüm bekleyen vatandaşlar için son bir çıkış yolu olabilir. 43 yaşından erken emekli olmak mümkün mü?

43 yaşından önce emekli olmak için ne yapılmalı? Gibi soruların cevaplarını bu haber yazımızda net bir şekilde bulabilirsiniz.

43 Yaşından Önce Emekli Olmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Meslek çeşitliliğinde yıpratma payı ve risk payının yüksek olduğu işlerde çalışan vatandaşların yapılacak bu politikaya başvuru yapması gerekiyor. Sebebi yıpranma payı hakkına sahip işlerde çalışan vatandaşlar erken emeklilikten yararlanabiliyor. Önceki dönemlerde bu hak yaklaşık 18 meslek grubuna verilirken öne sürülen yeni politikada bu meslek gruplarının 45 yakın bir sayıya çıkması hedefleniyor.

erken-emekli-olmak-isteyenlere-yeni-haber-43-yastan-once-emeklilik-mujdesi1

Her ne kadar emekli maaşları düşük bir ücret skalasında olsa da ağır işlerde çalışan vatandaşlar biran önce emekli olup rahata kavuşmak istiyor. Yeni politikada verilen 45 meslek içerisinde çalışan vatandaşların 60,90 ve 180 gün olmak üzere yıllık çalışma sürelerine emeklilik payı ekleniyor. Bu sayede vatandaşlar 43 yaşından önce emekli olabiliyor ve iş kanununa göre yıpranma payı hakkı veya diğer ismiyle emekli maaşlarına yıpranma zammı alabiliyor.

43 yaşını geçmiş ve hala risk grubunda sayılan işlerde çalışan vatandaşlarda bu haklardan yararlanabiliyor. Ancak her iki yaş gurubu içerisinde geçerli olan önemli bir kural unutulmaması gerekiyor.

Bu kural bu meslek gruplarında çalışan vatandaşların 5 yıl ile 8 yıl arasında iş tanımına göre değişen bir süreyle bu işi aktif bir şekilde yapmış olması gerekiyor. Aynı zamanda yıpranma payı etkisi her 360 günde bir vatandaşların tarafına işleniyor. Henüz tüm meslek grupları açıklanmamış olsa da açıklanan bazı meslek grupları şunlar; inşaat sektörü, cezaevi, röntgen ve ağzı diş radyoloji uzmanları vb.