Erken yaşta emeklilik artık bir sır değil. 1999 2008 sigorta girişliler göbek atmaya başladı. 6 yıl erken emeklilik mümkün. SSK Bağ-Kurlular bunun nasıl olduğunu merak ediyor. İşte SGK onaylı 45 yaşında emeklilik rehberi...

Emeklilikte hangi faktörün erken yaşta maaş almasını sağlayacağı oldukça önemli bir husustur. Bunun nedeni hem yaşla beraber emekli maaşına ihtiyaç duyulması hem de ek gelir yaratabilecek olması. Eğer bir an önce maaşınızı almak istiyorsanız belli başlı detaylara dikkat etmeniz gerekecek. Bunların en başında ise sigorta giriş tarihiniz bulunuyor. Ek olarak, bu giriş tarihinin yanı sıra icra ettiğiniz meslek ve meslek grubu da önemlidir.

Mesleğe Göre Erken Emeklilik!

Belirli meslekler, zor koşullarda gerçekleştirildiği için ek sigorta primine tabi tutulurlar. Bu nedenle eğer aşağıdaki mesleklerden birini yapıyorsanız siz de erkenden emekli olabilirsiniz. Prim gününü her 365 günde 180 gün ek olarak artıran bir vatandaş, diğerlerine göre çok daha erken yaşlarda emeklilik hakkı elde edecektir. SSK Bağ-Kurluların yakından ilgilendiği bu gelişmeye gelin göz atalım.
Emeklilik, birçok kişi için hayatlarının dönüm noktasıdır. Bu süreci hızlandırmak ve daha erken bir tarihte emekli olmak, birçok kişi için cazip bir seçenek olabilir. Emeklilik başvurusu yaparken, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) belirleyici bir role sahip. Ancak, erken emeklilik isteyenlerin bilmesi gereken bazı kritik bilgiler bulunmaktadır.

meslek

Erken Emekli Yapan Meslek ve Alanlar

Demir-Çelik Endüstrisi Çalışanları: Bu alanda görev yapanlar için emeklilikte özel haklar bulunabilir.

Cıva İle İlgili İşler: Cıva ile ilgili işlerde çalışanlar, standart emeklilik yaşına gerek kalmadan emekli olabilirler.

Madencilik Sektörü: Madenlerde çalışanlar için de emeklilik yaşını erkene alma imkanı bulunmaktadır.

Asit Üretim Alanları: Asit üretimiyle uğraşanlar da bu avantajlı meslek grupları arasında.

Emeklilik yaşı geriye çekildi! SGK üzerinden duyurusu yapıldı! Emeklilik yaşı geriye çekildi! SGK üzerinden duyurusu yapıldı!

Sahil Güvenlik Görevlileri: Sahil Güvenlik'te görev almak, erken emekliliğin kapılarını aralayabilir.

Radyoaktif Maddeyle Çalışanlar: Bu riskli alanda görev alanlar da erken emeklilik hakkına sahip olabilirler.

Polis ve Diğer Emniyet Görevlileri: Emniyet teşkilatında çalışanlar da bu fırsattan yararlanabilir.

Borçlanma İle Emeklilik de Mümkün

Kadınlarda üç çocuğa kadar doğum borçlanması ile sigorta primini artırmak ve erken yaşta emekli olmak mümkündür. Erkeklerde ise askerlik üzerinden sigorta primi borçlanması yapılabilir. Örnek vermek gerekirse, Emekliliğinin sona ermesine 5 ay kalmış bir erkeğin askerlik hizmetini tamamlayıp 5 aylık askerlik süresini de sigorta primi olarak ödemesi onu emekliliğe daha da hızlı yaklaştıracaktır. Yine de detaylara vakıf olmak ve sigorta giriş tarihi başta olmak üzere kişinin sigorta dökümanını incelemek en doğrusu olacaktır.