Erken emeklilik haberleri son dönemlerde vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Uzun yıllar boyunca çalışan ve emeklilik için fırsat kollayan vatandaşlar özellikle erken emekli olmanın yollarını yoğun bir şekilde araştırıyor. Özellikle 9 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar için SGK tarafından çok önemli bir açıklama yapıldı. Eğer erken emekli olmak istiyorsanız bu açıklamayı dikkatlice okuduktan sonra doğrudan başvuru yapabilirsiniz. Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar için de bu önemli bir haber. Detaylar haberimizin devamında...

Emeklilik imkanı özellikle yaşlılık yıllarını daha rahat bir şekilde geçirmek isteyenler için büyük önem taşıyor. Tabii ki uzun yıllar boyunca çalışan vatandaşların da en büyük hayali erken emeklilik. Son dönemlerde emeklilikte yaşa takılanlar konusu çok sık gündeme geliyor ve bu konuda çözüm arayışları da Geçtiğimiz günlerde başlamıştı. Sosyal Güvenlik Kurumu da erken emeklilik için kritik tarihi işaret etti. Peki Kimler erken emeklilik şansı elde edebilir? SGK erken emeklilik son dakika açıklaması ve detaylar haberimizde…

Erken Emeklilik Formülü

Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olarak çalışan Milyonlarca kişi erken emeklilik yollarını araştırıyor. Emekli olabilmek için vatandaşların belirli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Tabii ki emeklilik şartlarının en önemli olanları yaş ve prim gün sayısı. Ancak bir süredir emeklilikte yaşa takılan vatandaşların sorunları sık sık basında ve sosyal medyada gündem oluyor. Son dönemlerde bu konuda hükümetten de birtakım açıklamalar yapıldı. EYT'lilerin sorununu çözmek için çalışmalar başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile emeklilikte yaşa takılan vatandaşların problemlerinin çözümüne yönelik bir komisyon oluşturuldu. Komisyonun yaptığı çalışmalara göre 9 Eylül 1999 tarih öncesinde sigorta girişi bulunanlar 10 yıllık 3600 gün prim ve 15 yıllık sigortalılık süresi ile emekli olabilecek. Ayrıca vatandaşlar bu süreç içerisindeki primleri tamamlamak için borçlanmada yapabilecek. Yani emeklilikte yaşa takılanlar için yapılacak olan Borçlanma ile birlikte kadınlarda 20 yıllık erkeklerde ise 25 yıllık sigortalılık süresinin tamamlamak mümkün hale gelecek.

erken-emeklilik-icin-kritik-tarih-belli-oldu-sgk-aciklama-yapti-sigorta-girisi-bu-tarihten-itiba-2

Borçlanma ile Prim Tamamlanacak

Yapılan çalışmalar kapsamında Borçlanma ile birlikte prim gün sayısının tamamlanması mümkün olacak. Bildiğiniz üzere 9 Eylül 1999 tarih öncesinde sigorta girişi bulunan vatandaşların 5000 ile 5975 gün arasında prim Ödemiş olmaları gerekiyor.  Erken emeklilik için artık bir formül var. Yani kadınlarda doğum borçlanması ve erkeklerde ise askerlik borçlanması yapılarak prim gün sayısını tamamlamak ve erken emekli olmak mümkün.

Sigorta girişi 1999 sonrası olanlar ne yapacak?

İlk İşe başlama tarihi 1999 sonrası olan vatandaşlar da ise durum biraz daha farklı nokta sigorta girişi bu tarihten sonra olanlar için erkeklerde 60 yaş ve 7000 gün prim sayısı isteniyor. Ancak 1999 sonrasında işe giriş olsa bile askerlik tarihi bu tarihten önce olanlar yaş şartını 58'e çekme imkanı buluyor. Böylelikle 2 yıl erken emeklilik fırsatı doğuyor.