Ermeni Başkan'dan "1915" açıklaması

1915 olayları ile ilgili açıklama yapan Ermeni Vakıfları Birliği Başkanı Bedros Şirinoğlu, Amerika Birleşik Devletleri'nin, Avrupa Birliği'nin ve diğer bazı devletlerin yaklaşımlarının iyi niyetten uzak olduğunu belirtti.

Güncel 24.04.2021 - 05:45 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı ve Ermeni Vakıflar Birliği Başkanı Bedros Şirinoğlu, 1915 olaylarının yıl dönümü sebebiyle Ermenilerin acılarını paylaşma amaçlı Beyaz Saray'dan rutin açıklama beklediklerini ifade etti.

Türkiye'de yaşayan Ermeniler olarak uluslararası, Ermeni, Türk kamuoyuna seslenmek istediklerini belirten Bedros Şirinoğlu, şunları söyledi:

"Bir asırdan fazla zaman önce Türk ve Ermeni halkları arasında yaşanmış bazı üzüntü ve acı veren olayların siyasi makamlar tarafından ele alınmasını ve kullanılmasını onaylamıyoruz. Üzüntülerimizin siyasetçiler tarafından gündelik siyasi malzeme yapılmasını kabul etmiyoruz. Geçmişte yaşanmış acı olaylar ancak Türkiye ve Ermenistan devlet yetkilileri ile tarafsız tarihçiler tarafından değerlendirilebilir. Fakat konuya siyasi nedenlerle müdahale edenler, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve bazı diğer devletlerin iyi niyetli yaklaşmadıklarını görüyoruz. Ermenilerle empati kurmanın ön şartı, Türklerin onuruyla oynamak ya da Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne karşı düşmanca tutumda olmamaktır. Bir Türk vatandaşı olarak Türk halkı ve Ermeni halkı arasında saygı, dostluk ve sevgiyi büyütmeliyiz; nefrete ve kine zemin hazırlamamalıyız. Dışarıdan yapılan siyasi saikli müdahaleler hepimizin temenni ve arzularına ancak engel olmaktan öteye gitmemektedir.

Türkiye ile Ermenistan'ın karşılıklı olarak anlayış içinde bu meseleyi çözmesi herkesin menfaatinedir. Bugün Ermenistan'da çok büyük problemler var. Ermenistan devletini Türkiye Cumhuriyeti devletine kışkırtanlar bir asır önce de yine bunları yapıyordu. Kim kaybetti kim kazandı diye baktığımızda kaybeden hem Ermeniler olmuş hem de Türkler olmuş. Bizler Türkiye Cumhuriyeti devletinin birer ferdiyiz. Türkiye Cumhuriyeti devletimize güveniyor ve yabancı siyasilerin, yabancı ülkelerin devlet başkanlarının siyasetlerine meze yaptığı, bizim içinse hayli önemi bulunan 1915 olaylarının bağımsız tarihçiler tarafından, bağımsız komisyonlar tarafından ele alınmalı. Olayların tarafı olmayan devletlerin yaptığı her müdahale yaraları deşmek ve kanatmaktan öteye gitmemektedir. Mesele sadece Türk halkı ile Ermeni halkının uhdesinde olmalıdır."

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@