Ersin Tatar: Dünyaya sesimizi duyurduk

KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türklerinin fikirlerini, dünya basınında yer alması vesilesiyle dünyaya duyurduğunu bildirdi.

Dünya 30.04.2021 - 05:05 04.05.2021 - 04:18 İlan35

KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İsviçre’nin Cenevre şehrinde gayriresmî olarak 5+1 formatında (KKTC, GKRY, Türkiye, Yunanistan, İngiltere) düzenlenen “Kıbrıs” konulu konferansın dönüşünde ülkesinin başkenti Lefkoşa’daki Ercan Havalimanında gazetecilerin karşısına çıkarak Cenevre görüşmelerini yorumladı.

Kıbrıs Türklerinin hak, alaka, menfaat ve çıkarlarını en iyi biçimde savunmaya çalıştıklarını belirten KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cenevre’de tarihî bir adım atıldığı, senelerden bu tarafa federal temelli anlaşma yapılması amacıyla çabalar gösterildiğini fakat Rum kesiminin tutumu yüzünden tüm girişimlerin sonuçsuz kaldığı görüşünü belirtti. 

“BM yetkisi değişmeli”

Kıbrıs adasında adil, eşit, sürdürülebilir ve kalıcı anlaşma olacaksa, eşit egemenliğin ve eşit uluslararası statünün oluşması için Birleşmiş Milletler’in yetkisinin değişmesi gerektiğini kaydeden KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, “devletten devlete” şeklinde düzenlenecek görüşmeler ile kalıcı ve adil anlaşma sağlanabileceği düşüncesini yineledi.

“Federal Kıbrıs Cumhuriyeti yaması olamayız”

“Ya anlaşacağız ya da kendi yolumuzda devam edeceğiz” ifadelerini kullanan Ersin Tatar, “Kimse bizden Federal Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yaması olmamızı beklemesin. Bu bizim sonumuzun olması demektir. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluşunda egemenlik Kıbrıs Türklerine ve Kıbrıs Rumlarına verildi. Kıbrıs Türkleri ise devletin dışına itilince kendi devletlerini kurmak zorunda kaldı. Bir anlaşma olacak diye kimse bizden devletimizden vazgeçmemizi ve gidip Federal Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yaması olmamızı beklemesin.” diye konuştu.

“Sesimizi dünyaya duyurmayı başardık”

Federasyon temelli bir anlaşmanın tamamen bittiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, “Biz sürekli yeni fikirlerle geliyoruz ve bu son Cenevre konferansına da yeni fikirlerle geldik. Fikirlerimiz tüm dünya basını tarafından uluslararası kamuoyuna duyuruldu. Kıbrıslı Türklerin neler yaşadığını, konulan ambargolar altında nasıl haksızlığa uğradıklarını tüm dünyaya duyurmayı başardık. Eğer Doğu Akdeniz’de istikrar olsun isteniyorsa, eğer Kıbrıs’ta barış olsun isteniyorsa Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) gerçekleri kabullenmeli. Tüm süreçler tükenmişken gayet makul, adilane tekliflerde bulunduk.” dedi.

“Kıbrıs Türkleri bu oyuna gelmeyecek”

Ersin Tatar sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Empoze edilmiş bir çözümü asla kabul etmeyeceğiz. Cenevre’de kendi kulaklıklarımla, bizzat duydum. Çok basit bir anayasa değişikliğiyle ismini Federal Kıbrıs Cumhuriyeti yapacaklar ve bizi de bu devlete yama yapacaklar. Kimse bizi bu oyuna getiremez. Ortak bir zemin var mı yok mu, birkaç ay içerisinde netleşmesi gerekiyor. Kıbrıs Türklerinin pozisyonu ve durduğu yer bellidir ve KKTC’nin bu pozisyonundan geri adım atması olasılık dışıdır.”

Gelişmelerden Haberdar Olun

@