Eşcinsel evlilik yasağı kalkıyor! LGBTİ bireylerin evlilikleri yasallaşıyor! Referandum sonucuna göre eşcinsellerin evliliklerine onay verilecek!

LGBTİ bireylere yapılan düzenlemeler genişletiliyor! Ayrımcılığa uğradığını söyleyen LGBTİ bireylerin haklarına dair son yıllarda yapılan eylemler meyvelerini vermeye başlasada yeni tartışmalar da gelecek gibi görünüyor.

Özellikle gelişmemiş ülkelerde eşcinsel bireylerin uğradığı haksızlıklar ve gördükleri şiddet için yapılan aykalanmalar son yıllarda iyice ayyuka çıkınca eylemler artmıştı. 

Avrupa'da ise eşcinsel bireyler için tartışma konusu olan evlilikler dair düzenlemelerde yeni bir aşamaya gelindi. İsviçre, ülkedeki eşcinsel evliliklerin yasallaşması ve çocuk sahibi olmalarının kanunlaşması için oylama yapılıyor.

İsviçre'de 26 Eylül 2021 Pazar günü konuyla ilgili olarak referanduma gidilecek. İsviçre'de daha önce de 2005 yılında referandum yapılmış ve 2007 yılından bu yana eşcinsel çiftler için kayıtlı birlikteliklere izin verilmişti. 

Ülkedeki eşcinsel evliliklere izin veren yasa ise 2013 yılında tanıtılmış ve geçtiğimiz sene kabul edilmişti. Ülkede 1942 yılında kanun değişmiş eşcinsellik suç olmaktan çıkmıştı. İsviçre'de 1990'lara kadar ise eşcinseller cinsel tercihlerini devlete bildirmek zorundaydı. Eşcinsellere ev, arsa gibi mülklerin satılmaması ayrımcılığı yapılıyordu. 

PTT Emekliye 90.000 TL Yaptı! Emekli Vatandaşlar Hemen Ödeme Alacaklar PTT Emekliye 90.000 TL Yaptı! Emekli Vatandaşlar Hemen Ödeme Alacaklar

HALKIN EŞCİNSEL EVLİLİĞE ONAY VERME ORANI BU SENE DÜŞTÜ!

Pazar günü yapılacak referandumda yasanın kabul edilmesi için halkın en az yüzde 51'nin eşcinsel evliliklere onay vermesi gerekiyor.

İsviçre'de geçtiğimiz yıllarda yapılan anketlerde halkın yüzde 80'inden fazlasının eşcinsel evlilikleri desteklediği görülmüştü.. Ancak oran bu sene sosyal medyadaki propganda sonucu düşmüştü. Yapılan son ankette ülkede halkının yüzde 63'ü eşcinsel evliliklere onay verdiği görülmüştü.

Ülkede şu anda eşcinsel partnerler sperm bağışı yoluyla çocuk sahibi olabiliyor ancak eşcinsel çiftlerin evlat edinmelerineyse izin verilmiyor.

Eşcinseller hangi ülkelerde evlenebiliyor? Eşcinsellerin hangi ülkede evlenmeleri yasak değil?

Eşcinsel evlilikler dünyada 28, Avrupa genelinde ise 16 ülkede yasal olarak izinli. Eşcinsel evliliğe izin veren ilk ülke Hollanda'dır. Hollanda 2001 yılında eşcinsel evliliklerin yasal olarak uygulandığı ilk ülkedir.

Hollanda'nın ardından Belçika, İspanya, Danimarka, Norveç, İsveç, Portekiz, İzlanda, Fransa, Birleşik Krallık, Lüksemburg, İrlanda, Avusturya, Kosta Rika, Kanada, Brezilya, Arjantin, Güney Afrika, Yeni Zelanda'da eşcinsel evlilik yasaldır.