Esed, Suriye'de genel af çıkardı!

Baas rejiminin lideri Beşşar Esed, 2 Mayıs 2021 tarihine kadar, Suriye genelinde işlenen farklı suçları içine alan genel af kararnamesine imza attı.

Dünya 03.05.2021 - 06:11 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Suriye Devlet Başkanlığına bağlı basın dairesinin yaptığı yazılı açıklamaya göre, Beşşar Esed, 2 Mayıs 2021 tarihine kadar Suriye hudutları içinde işlenen çok sayıda suç türünü içine alan genel af kararnamesine imza koydu.

Ömür boyu yerine 20 yıl

Genel af kararnamesine göre çocuk yaştaki suçlular, uyuşturucu satışı suçları, resmî belgede sahtecilik suçları ve rüşvet verme gibi suçlar genel af kapsamına alındı.

Genel af kararnamesine göre bazı suçlarda ise cezaların hafifletildiği belirtildi. Kararnameye göre yaşam boyu hapis cezası yerine suçlulara 20 yıl hapis cezası verilecek.

Genel af tüm suçları kapsamıyor. Vatana ihanet, can kaybına sebep olan terör olayları, casusluk, ve silah kaçakçılığı gibi suçlar genel af kapsamının dışında kaldı.

Daha önce asker kaçaklarını bağışlamıştı!

Genel af kararnamesinde dikkat çeken madde ise, adaletten kaçan suçluların, iktidar makamlarına gelerek teslim olmaları durumunda genel aftan yararlanacağına dair madde.

Beşşar Esad, Mart ayı içinde bir af daha çıkarmış ve asker kaçaklarının affedileceği bildirilmişti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@