Eşi Vefat Eden 3 Çocuklu Anneye Özel Ücretsiz TOKİ Evi Verilecek: Sosyal Yardım Alanlarda Başvuru Yapacak!

Ülkemizde sosyal yardım alan pek çok vatandaş bulunuyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen bu sosyal destekler ısınma, barınma, öğrenci, giyim, kıyafet, kırtasiye giderleri, kira destek ödemesi, evde bakım maaşı, 65 yaş aylığı, yetim, öksüz aile ve benzeri farklı kategorilerde olabiliyor.

Tüm bu sosyal desteklerden faydalananlar ya da birkaçını düzenli olarak almaya devam edenler TOKİ projesi kapsamında başlatılan düşük bütçeli ev alım sürecine katılabiliyor mu? sorusu merak ediliyor. Bakan Derya Yanık yazılı bir açıklama ile eşi vefat eden dul kadınların destek programı kapsamında 18 yaş altında 3 çocuğu bulunuyorsa sosyal yardım türlerinin her birinden faydalanabildiği söyledi. Özellikle zor durumda olan çocuğu olduğu halde eşi vefat etmiş olduğu gibi maddi zorluk içerisinde olan kişilere öncelik tanındığı da ifade edildi.

Konut Başına 300 BİN TL Destek!

Yeni destek projesi kapsamında TOKİ konut başına 300 bin TL'ye kadar destek sunacak. Hak sahipleri bir bedel ödemeden kullanabilecek. Bu program kapsamında belediyeler ve hayırseverler işbirliği yürütecek. Eşi vefat eden kadınlara yönelik destek programı kapsamı içerisinde 2023 farklı konut inşa edilecek. Toplamda 67 milyon liralık bir bütçe ayrıldı hane başına bu 300 bin lira demek şu ana kadar bir 4 farklı ilde protokol imzalanması yapıldı. Bu iller Osmaniye, Samsun, Bingöl ve Kahramanmaraş oldu. Projeyi başlatabilmek adına 67 farklı arsanın üzerinde bütçe ve proje çalışmaları ile ek kaynak noktasındaki tüm hazırlıklar devam ettiriliyor. Eşi vefat eden ve program kapsamındaki şartları karşılayanların faydalanabileceği söyleniyor.

TOKİ 300 BİN TL Destek Başvuru Şartları

Başvuru için kişinin:

  • TC vatandaşı olması 

  • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından sunulan faydalardan yararlanıyor olması

  • Eşi vefat etmiş olması 

  • 18 yaş altında en az 3 çocuğu bulunması

  • Konutun yapıldığı ilde yaşıyor olması

  • Daha önceden sosyal konut projesi kapsamında ev yapımı yardımı ve benzeri kapsamdaki farklı desteklerden faydalanmamış olması

TOKİ Konut/İşyeri Başvurusu

TOKİ düşük bütçeli konut projesi başvuruları e-devlet'e platformu üzerinden yapılabiliyor. Toplu konut idaresi başkanlığı hizmetleri sayfasına girilerek burada konut ya da iş yeri başvurusu yapılabiliyor. Birkaç ay önce başlatılan proje için başvuru süreci tamamlandı ve sonuçların açıklanması bekleniyor. Açıklanma sürecinde e-devlet sistemi üzerinden takip sağlanabiliyor. Engelli ya da emekli kategorisine başvurmuş tüm adayların süreçte bu kategoride olduklarını ifade eden bir belge göstermesi gerekebilecektir. 

En az 1 çocuklu ailelere ödenecek! 8.500 TL ödeme tüm hanelere kesinleşti! En az 1 çocuklu ailelere ödenecek! 8.500 TL ödeme tüm hanelere kesinleşti!

E-devlet üzerinden yapılan her bir TOKİ konut projesi kapsamındaki başvuru için 500 TL ön ödeme yapılması gerekiyor. Verilen IBAN hesabına bu ücretini EFT ya da havale yoluyla yatırılması talep ediliyor. İnternet bankacılığı üzerinden yapılabilecek bu işlem yalnızca şehit aileleri, vazife harp malulleri, terör malulleri için banka şubeleri üzerinden başvuru kabul ediliyor.

TOKİ 500 TL Nasıl Geri Alınır?

Başvuru süreci tamamlanan ve sona yaklaşan TOKİ projesinde il il açıklanmaya başlandı. Hak sahipliğinden faydalanamayanlar, şartları karşılayamayanlar ya da çekilişte kurada çıkmayanların cep telefonu numarasına sms ile bilgilendirici mesaj gönderiliyor. Başvuru bedelini kısa sürede alabileceğine dair bir açıklama yapılıyor. Bilgilendirici bu sms'te kişinin isterse yatırmış olduğu bedeli ATM'lerden isterse banka şubelerinden ya da linke tıklayarak farklı bir banka hesabına aktarımı yapılabiliyor.