Eski dünya liderlerinden Biden'a mektup: Aşıların bilgileri paylaşılsın!

Dünyanın birçok ülkesine ulaşamasa da yapılan milyonlarca aşı sayesinde bu yılın sonunda küresel çapta bir bağışıklığının kazanılacağı ve koronavirüs salgının sona ereceği tahmin ediliyor. Bir yıldan uzun süredir gezegen çapında bir pandemiye dönüşen kor

Dünya 16.04.2021 - 16:08 04.05.2021 - 04:19 İlan35
Dünyanın birçok ülkesine ulaşamasa da yapılan milyonlarca aşı sayesinde bu yılın sonunda küresel çapta bir bağışıklığının kazanılacağı ve koronavirüs salgının sona ereceği tahmin ediliyor. Bir yıldan uzun süredir gezegen çapında bir pandemiye dönüşen koronavirüs nedeniyle şimdiye kadar yaşamını yitirenlerin sayısı 3 milyonu geçti. Pandemiyi bitirmek için milyarlarca doz aşı üretmek için kolları sıvayan ilaç üreticileri, salının sona ermesi için aşılanmanın vazgeçilmez olduğunu bildiriyor.


"Aşı bilgisinin patentleri paylaşılmalı"


Salgından en fazla etkilene ülke olan ABD'ye çağrıda bulunan birçok ülke, ellerindeki fazla aşıları dünyanın geri kalanına sunması çağrısında bulunuyor. Bu durumla ilgili harekete geçen "75 eski dünya lideri", ABD Başkanı Joe Biden'a açık mektup yazdı. Şimdiye kadar toplamda en az 100 Nobel ödülü almış olan eski liderler, Joe Biden'ın Dünya Ticaret Örgütü'ne bir yazı göndermesi gerektiğini kaydetti. Bu yazıda aşı bilgisinin patentlerinin ve aşı teknolojisinin tüm dünyayla açık bir şekilde paylaşılmasının talep edilmesi gerektiği aktarıldı.


"Joe Biden bu sorumluluğu alabilecek güçte"


Bu aşıların patentlerinin askıya alınması gerektiğini ifade eden liderler, bunun küresel çapta salgını sona erdirmek için gerekli bir adım olduğu vurgusunu yaptı. Küresel çapta bir sürü bağışıklığının sağlanabilmesi için aşıların teknolojisinin paylaşılmasının hayati öneme sahip olduğunu bildiren eski liderler, Joe Biden'ın bu sorumluluğu alabilecek güçte olduğunu belirtti.Biden'a yazılan açık mektubun Halk Aşı İttifakı tarafından yayınlandığı kaydedildi. Mektubu imzalayan liderlerin arasında eski Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, eski İngiltere Başbakanı Gordon Brown ile eski Sovyetler Birliği Başkanı Mikhail Gorbaçov'un bulunduğu ifade edildi.

Hindistan ile Güney Afrika'nın talepleri reddedilmişti!


Biden'ın Dünya Ticaret Örgütü'ne göndereceği feragat yardımıyla BioNTech ile Moderna gibi şirketlerin, ellerinde bulunan fikri aşı mülkiyet haklarını askıya alabileceği aktarıldı. Bu sayede gelişmekte olan ülkelerin de ihtiyaçları doğrultusunda aşı üretimi yapabileceği kaydedildi. Önceki yıl bu konudaki talebi Dünya Ticaret Örgütü'ne sunan Hindistan ile Güney Afrika, patentlerin askıya alınması için teklif dunmuş ancak bu teklif kabul görmemişti.

Son Haberler Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@