FETÖ'nün 15 temmuz darbe girişimi davası kapsamında yargılanan EDOK eski komutanı olan Metin İyidil, EDOK Okullar Komutanı olan eski korgeneral Abdullah Barutcu ile EDOK Kurmay Başkanı olan eski tümgeneral Hamza Koçyiğit hakkında karar verildi. Daha önce görülen davada "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçuyla yargılanan isimlerin müebbet hapsine karar verilmişti. Davada eski tuğgeneral Mehmet Topçu ile gözlem subayı Ersal Duman hakkında beraat kararı verilmişti.


İyidil: "O gece 63 tankın kışladan çıkmasına engel oldum"


İyidil'e verilen müebbet hapis cezası kararı Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi'nden dönmüştü. Mahkeme, İyidil'in beraat etmesine hükmetmiş ancak bu karar Yargıtay tarafından bozulmuştu. Yeniden başlayan davanın duruşması bugün Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. 15 Temmuz gecesi 65 tanın kışla dışına çıkarılmasını engellediğini savunan İyidil, genç teğmenleri darbe tuzağından kurtardığını belirtti. Darbe girişimi gecesi komutanlık görevini yerine getirdiğini kaydeden İyidil, beraat etmesi gerektiğini dile getirdi.


12 yıl 6 ay hapis cezası!


EDOK eski komutanı olan Metin İyidil, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yargılanmış ve müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Yargıtay tarafından bozulan kararla birlikte eski korgeneral İyidil'in beraat ettiği bildirilmişti. Yargılaması yeniden başlayan Metin İyidil ile eski korgeneral Abdullah Barutcu'ya "darbe teşebbüsüne yardım" suçlamasıyla 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

İyidil'in askeri geçmişi


2012 yılında personel Başkanlığı'na atan Metin İyidil, üsteğmenlik dönemlerinden bu yana personel ile alakalı birimlerde görev aldı. Tayin dairesinde plan subayı görevini de yürüten İyidil'in 2012 yılında Genelkurmay Personel Başkanlığı'na ataması gerçekleştirildi.