Esnafa destek paketine nasıl başvurulacak?

Esnafa destek paketine ilişkin ayrıntılar belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün açıkladığı esnafa destek paketinin ayrıntıları neler? Esnafa destek paketine nasıl başvurulacak?

Ekonomi 30.04.2021 - 14:36 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'de koronavirüs sürecinden en fazla etkilenen esnaf oldu. Tam kapanma dönemi nedeniyle esnaf yine endişelenmeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, esnafın koronavirüsten olumsuz yönde etkilendiğine dikkat çekerek, esnafa yönelik aylık 1.000 TL'lik gelir desteğinin bir ay süreyle uzatıldığını söyledi. Erdoğan, esnafa yönelik 500-750 TL arasındaki kira desteği süresinin de aynı şekilde bir ay uzatıldığını bildirdi. 

Halkbank ve TESKOMB (Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği) vasıtasıyla esnafa kullandırılan kredilere yönelik taksit ödemelerinin de 1 Temmuz gününe kadar ertelendiğini duyurdu. Öte yandan, TESKOMB (Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği) kefaleti ile kredi çeken esnaf arasında taksit ödemelerini gerçekleştiremeyen 240 bin esnafın 1 milyar TL miktarındaki borcunun bankaya ödendiğini duyuran Erdoğan, işten çıkarma yasağının 30 Haziran gününe kadar uzatıldığını bildirdi. 

Erdoğan, kısa çalışma ödeneğinin de Haziran ayının sonuna kadar geçerli olacağını hatırlatarak, KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) aracılığıyla 5 milyar TL değerinde yeni bir destek programının hayata geçirileceğini söyledi. Söz konusu desteğin koronavirüs nedeniyle gelir kaybeden ya da nakit akışı zarar gören ancak işgücünü muhafaza eden imalat sektörlerindeki küçük işletmeler ile mikro işletmelere yönelik olduğunu belirten Erdoğan, teknoloji sektöründe yer alan filiz şirketler tarafından da bu desteğe müracaat edilebileceğini aktardı. 

Erdoğan, küçük işletmelerin 75 bin TL'ye kadar, mikro işletmelerin ise 30 bin TL'ye kadar 3 sene boyunca geri ödemesiz ve faizsiz bir biçimde söz konusu destekten yararlanabileceklerini kaydederek, 3 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla bu işletmelerin başvuru yapabileceklerini duyurdu. 

Esnafa destek paketine nasıl başvurulacak? 

Esnafa destek paketine e-Devlet sisteminden başvuru yapılacak. Başvuruların sonuçları ise "www.turkiye.gov.tr" sitesinden duyurulacak. Ticaret Bakanlığının açıklayacağı bir tarihte ödemeler, gerekli şartları taşıyan hak sahiplerinin banka hesaplarına gönderilecek. Bu süreç tamamen e-Devlet ve "www.turkiye.gov.tr" üzerinden gerçekleştirilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@