Esnafa ilaç olacak o ödemeler başlıyor! Başvuran esnaflar faydalanacak, kaçırmayın

Pandemi döneminde ekonomik kriz yaşayan esnaflara güzel haber geldi. Adeta ilaç gibi gelecek o ödemeler başlıyor. İşte o tarih….

Ekonomi 09.06.2021 - 14:14 09.06.2021 - 14:20 Volkan Arık

Son dakika haberi ile esnafa müjde gibi gelecek açıklamalar yapıldı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş pandemi sürecinde ekonomik anlamda zor dönemler geçiren esnafları mutlu edecek haberi verdi. Esnafın pandemi nedeni ile verilecek olan 5 bin ve 3 bin TL hibe desteği ödemeleri başlıyor. Peki esnafa hibe desteği ödemesi ne zaman yapılacak? Esnafa hibe desteği ödemeleri ne zaman hesaplara geçecek?

Son dakika ödeme haberleri gelmeye devam ediyor. Ticaret Bakanı Mehmet Muş yaptığı açıklama ile esnafa pandemi sürecinde hibe desteği ödemelerinin başlayacağını duyurdu. Daha önce yapılan açıklamalarda esnaflara 3 ve 5 bin TL olmak üzere iki ayrı pakette Pandemi hibe desteği verileceği duyurulmuştu. Ticaret Bakanı Mehmet Muş güzel haberi bugün verdi esnafa hibe desteği ödemelerinin yarından itibaren başlayacağını duyurdu. Peki kimler hibe desteğinden faydalanabilir? Hangi esnaf grubu hangi paketten yararlanacak?

esnafa-ilac-olacak-o-odemeler-basliyor-basvuraN

ESNAFA PANDEMİ HİBE DESTEĞİ ÖDEMELERİ YARIN BAŞLIYOR

Koronavirüs salgını dolayısı ile uzun süreden beri kepenk kapatmak zorunda kalan esnaflar ekonomik anlamda zor günler geçiriyordu. Esnafların yüzünü güldürecek haber ise Ticaret Bakanı Mehmet Muş'tan geldi. Bakan Muş yaptığı açıklamada hibe desteğine başvuran esnaflara Yarından itibaren ödemelerin yapılacağını ifade etti.

ESNAFA HİBE DESTEĞİ ÖDEMELERİ NASIL YAPILACAK?

Pandemi hibe desteği ödemelerinden esnaflar 2 paket şeklinde faydalanabiliyor. 3 bin ve 5 bin TL hibe desteği ödemesi alacak olan esnafların başvuru yapmaları gerekiyordu. Ticaret Bakanı Mehmet Muş başvuru yapan esnaflara başvuru sıralamasına göre yarından itibaren ödemelerin gerçekleşeceğini duyurdu. Esnafların hibe desteği ödemeleri bakanlığa bildirdikleri banka hesap numaraları aracılığı ile yapılacak. Başvuru sıralamasına göre yapılacak olan ödemeler de ilk başvuru yapanların ödemeleri Öncelikli olacak.

esnafa-ilac-olacak-o-odemeler-basliyor-basvuran-esnaflar-faydalanacak

3000 TL HİBE DESTEĞİ HANGİ MESLEK GRUPLARINA VERİLECEK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yapılan kabine toplantısı sonrasında hibe desteği müjdesini esnaflara vermişti. Esnaflara yapılacak olan hibe desteği ödemeleri iki farklı paketten oluşuyor. 3 bin TL hibe desteği almaya hak kazanacak esnafların meslek grupları şu şekilde;

“Oyuncu ajansları, sürücü, gemici, dil, muhasebe kursları, kurs ve etüt merkezleri, yazılım ve bilgisayar dersi veren kurslar, mankenlik, modelistlik, stilistlik kurslarının faaliyetleri, özel kreşler, çocuk kulüpleri, tiyatro dekor ve malzemelerinin kiralanması, dikiş, nakış, güzellik, kuaförlük, berberlik kurslarının faaliyetleri, kendi hesabına çalışan valeler, hamallık hizmetleri, yazar, bestekâr, heykeltıraş, ressam, karikatürcü, gravürcü, ebru sanatçısı, pizzacılar, tezgahlar ve pazar yerleri”

5 BİN TL HİBE DESTEĞİ KİMLERE VERİLECEK?

5 bin TL hibe desteği alacak olan esnaf grubu da belli oldu. İşte 5000 TL hibe desteği alacak esnaflar;

“ Tez, yazım büroları, dans pistleri, diskotekler, nikah salonları, kaplıca, spa merkezleri, atış poligonları, gazino, gece kulübü, taverna, diskotek, sinemalar, düğün, balo ve kokteyl salonlarının işletilmesi, plaj alanlarının işletilmesi, fayton ve bisikletle yolcu taşımacılığı, hamam, sauna gibi yerlerin faaliyetleri, zayıflama salonu, masaj salonu, solaryum gibi yerler, form tutma ve vücut geliştirme salonlarının faaliyetleri, eğlence parkları, spor tesislerinin işletilmesi, bilardo salonlarının faaliyetleri, öğrenci ve işçi yurtları, pansiyonlar ve odası kiralanan evlerde yapılan konaklama faaliyetleri, büro destek hizmetleri, bar, meyhane ve birahanelerde içecek sunum faaliyetleri vb.”

Gelişmelerden Haberdar Olun

@