Cumhurbaşkanı Erdoğan’a âşık olduğunu söyleyerek akıllarda kalan Ethem Sancak'ın devletten aldığı ihaleler ortaya çıktı.

Uzun süre AKP’de yöneticilik yaptıktan sonra partisinden ihraç edilmemek için istifa eden Ethem Sancak'ın sadece 10 yılda aldığı 166 ayrı ihale ile kamudan toplam 1,1 milyar TL ödeme aldığı öğrenildi.

Gündemi sarsan açıklamaları ile de tanınan Sancak en çok da AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik, “Dürüstlüğünü, yiğitliğini gördüm, gördükçe de âşık oldum” sözleri ile akıllara yerleşmişti.

Birgün'de yer alan haberde 2013 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ni Çukurova Grubu’nun elinden aldığı hatırlatılırken şirketin 2014 yılında da 751 milyon TL’ye Ethem Sancak’a satıldığına dikkat çekildi.

Sancak, satın alma işleminin hemen ardından şirketin yüzde 49,9’unu 300 milyon dolar bedelle Katar Ordusu’na devrederek BMC’ye ortak etmişti ki geçtiğimiz yıl da BMC’deki hisselerinin tamamını AKP’ye yakınlığıyla bilinen Tosyalı Holding’e satmıştı.

Erdoğan'a aşığım' diyen AKP'li Ethem Sancak'a bir ihale daha

Bu arara Sancak'ın, BMC’nin sahibi olduğu 2014 ile 2021 yılları arasında kamu kurumlarından onlarca ihale aldığı ve Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, 2014’le 2021 arasında BMC Şirketinin kamudan tam 87 ayrı ihale aldığı ortaya çıktı.

Halkbank emekli promosyonu değişti! Emeklilere müjde Halkbank üzerinden geldi, Tutar 5000 TL oldu! Halkbank emekli promosyonu değişti! Emeklilere müjde Halkbank üzerinden geldi, Tutar 5000 TL oldu!

Bu 87 ihalenin toplam bedeli ise 1 milyar 20 milyon TL’yi bulurken BMC en fazla ihaleyi de Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Genel Müdürlüğü’nden aldığı görüldü.

Şirketin DMO’dan ise tam 69 ihale aldığı açıklandı ve BMC'nin bu ihaleler ile devlete otobüs, itfaiye aracı, kar küreme aracı, kamyon, çöp kamyonu, su tankeri, çekici ve yol süpürme aracı sattığı öğrenildi.

Bununla bitmiyor çünkü Sancak, yine bu şirket üzerinden Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) binlerce zırhlı araç sattığı Zırhlı araç alımları Kamu İhale Kanunu’na tabii olarak yapılmadığı için BMC’ye kamunun kasasından ne kadar ödendiği bilinmiyor.

Yine hâlâ Sancak’ın sahibi olduğu Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri Anonim Şirketi'nin ise kamudan son 10 yılda 116 milyon TL değerinde 78 ayrı ihale aldığı ortaya çıkarken şirketin en fazla ihale aldığı kurumların başında da 37 ayrı ihaleyle AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi geldi.

Sancak bu şirket aracılığıyla belediyelere toplutaşıma araçlarında kullanılan validatör (kart okuyucu cihaz), ulaşım kartı, akıllı durak ve bisiklet sistemleri satarken sadece bu iki ayrı şirket üzerinden kamu kurumlarından toplam 166 ihale aldığı öğrenildi. 

Bu ihalelerin toplam bedeli ise 1 milyar 136 milyon TL’yi buluyor.