Emeklilik hakkı isteyen ev hanımlarına sevindiren müjde geldi! Ev hanımları başvuru yaparak emekli olacak ve emekli aylığı alabilecek. Peki şartlar neler?

Hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan ev hanımlarına sosyal güvence ve en önemlisi emeklilik hakkı tanınması uzunca bir süredir gündemden düşmüyordu. Ve beklenen oluyor! Son dakika müjdesi ile sigortalı bir işte çalışmayan ev hanımlarına da emeklilik imkanı tanınıyor! Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) ev hanımları için kritik açıklama geldi! Ev hanımları da artık resmen emekli olabilecek ve emekli aylığı almaya başlayacaklar. Peki ev hanımlarına emeklilik imkanından kimler nasıl yararlanabilir? Ev hanımlarına toplu para ödemesi ile emeklilik mümkün mü? Şartlar nelerdir? Ev hanımları emeklilik başvurusu nasıl ve nereye yapılır? Tüm bu soruların yanıtlarına ve ev hanımlarına emeklilik imkanı ile ilgili tüm detaylara haberimizde sizler için yer verdik...

Gözden kaçırmayın

Ve Atatürk Havalimanı Talanı İçin Karar Verildi! Yarına Eylem Çağrısını Bizzat Canan Kaftancıoğlu Yaptı! Ve Atatürk Havalimanı Talanı İçin Karar Verildi! Yarına Eylem Çağrısını Bizzat Canan Kaftancıoğlu Yaptı!

evhanimlari

Ev Hanımlarına Emeklilik Fırsatı! 

Evde tüm sorumluluğu üstlenen, yemekten çamaşıra, ütüden temizliğe evin tüm işleriyle ilgilenen ev hanımları, sosyal güvencelerden yoksun olarak hayatta pek çok olumsuz durumla karşı karşıya kalabiliyorlar. Son dönemde seslerini çıkararak sosyal güvenceye kavuşmak için Devletten adım bekleyen ev hanımlarına müjdeli haber SGK'dan geliyor! SGK, sigortalı bir işte çalışmadığı için sosyal güvencesi bulunmayan ev hanımları için emeklilik formulünü gündemine aldı. SGK ev hanımlarına da tıpkı sigortalı çalışanlar gibi pek çok kolaylık sağlayarak emeklilik ve sosyal güvence imkanı getirmekte kararlı. 

Ev Hanımlarına Vergi Muafiyeti

Bilindiği üzere vergi mevzuatı çerçevesinde evden iş yapan ve nakışçılık, el işi ve pek çok el-ev yapımı eşyanın satışında vergi muafiyeti uygulanıyor. Ev hanımları bir yandan ev bütçesine destek olurken bir yandan da sosyal becerilerini geliştiriyor, tıpkı esnaflık gibi yeni iş imkanları ve pazarlar oluşturuyor. SGK, bu tür gelir kazandırıcı işlerle uğraşan ev hanımlarına 24 günlük prim ödemesiyle tıpkı 30 gün prim ödemiş gibi emeklilik imkanı da sunuyor. 

Ev Hanımlarının İsteğe Bağlı Emekliliği

İsteğe bağlı emeklilik ülkemizde pek çok vatandaş tarafından tercih ediliyor. Ev hanımları da mevzuatta düzenleme altına alınan isteğe bağlı emeklilik formülüyle emeklilik hakkı elde edebiliyorlar. İsteğe bağlı sigortalılık ile ev hanımlarına düzenli olarak prim ödemeleri halinde emeklilik yolu açılıyor. İsteğe bağlı emekli olmak isteyen ev hanımları ikamet ettikleri yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu İl-İlçe müdürlüklerine yazılı bir dilekçe ile müracaat edebiliyorlar. 

İsteğe bağlı emekli olmak için ev hanımının 9.000 prim gününü doldurması gerekiyor. Daha önce herhangi bir işte sigortalı olarak 3,5 yıl çalışan ev hanımları ise 5.400 Prim günü ve 63 yaş şartıyla emekli olabiliyorlar.