Türkiye'de ev kadınları için uygulanan en son mevzuat sayesinde harika emeklilik müjdesi verildi. Ev hanımları SGK programı sonucunda yüklü bir maaşla emekli olabilecekler.

Ev hanımları ve uzun süredir evden çalışarak prim ödemekte zorlanan bireyler için bu yasa ileriye doğru atılmış çok önemli bir adımı temsil ediyor. 

Ev hanımlarının emeklilik hakkından yararlanabilmeleri için tek ön koşul evli şekilde 25 yıl geçirmek ve 50 yaşını doldurmaktır. Bu avantaj, sigortalı çalışma durumunu beklemeden herkesin yararlanabileceği bir avantajdır. Çalışanlara, ödenmemiş primlerini tamamlamaları halinde geçmişte olduğu gibi emekli olmalarına izin verilecektir. Bu kuralın amacı, ev hanımlarına prim ödemeleri yoluyla emekli olabilme olanağı sağlamaktır.

Ev Hanımları İçin Getirilen Kurallar Nelerdir?

Emekli olmak isteyen vatandaşlar için tek şart T.C. vatandaşlığa sahip olmak ve sigorta primlerini tek seferde dışarıdan ödemek. Bu, hiç iş yapmamış kişilerin sigorta sürecini başlatmasını ve primlerini ödemesini sağlayacaktır. Emeklilik için çok az gereksinim vardır. Sigortalı bir pozisyonda çalışmaması gereken tek kişi ev hanımlarıdır. Ev hanımları için getirilen kuralların en merak edilen yönlerinden biri de daha önce sigortalı olarak çalışmışlarsa, çalıştıkları gün sayısının tazminattan düşülecek olmasıdır. Aylık ödemelerin asgari miktarı isteğe bağlı tutularak asgari maaşı alan kişilerin emekli olması kolaylaştırılmıştır.

Bu düzenleme ile ev hanımları, finansal bağımsızlıklarını ve emeklilik haklarını elde etmek için daha fazla seçeneğe sahip olacak. SGK'nın konuyla ilgili düzenlemesi, ev hanımlarının sigorta hizmeti almalarına olanak tanıyarak mali açıdan daha fazla esneklik sağlayacaktır.

PTT, Yeni Hamlesiyle 2 bin 750 TL Yardım Sağlayacak

Vatandaşlar sosyal yardım için daha fazla fırsata sahip olmaya devam ediyor. PTT de aynı şekilde yeni bir duyuru yaptı. Faturasını getirenlere 2750 TL’ye kadar nakit yardım yapılacak. Maddi durumu nedeniyle faturalarını ödemekte güçlük çekenler hemen başvuruda bulunarak PTT'den 2.750 TL'lik fatura yardımı alıyor. Doğal gaz ve elektrik kullanımına yönelik destek, her geçen gün büyüyen yardım programlarından biridir. Ne yazık ki, mali açıdan zor durumda olan birçok kişi, ödemelerini ay sonunda ödemekte zorlanıyor. PTT, bu sorunun çözülmesine yardımcı olacak yardımları açıkladı. Borçlarınızı ödemekte zorlanıyorsanız, PTT'nin yardımı ile rahat bir nefes alabilirsiniz.

Düşük gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşların durumu, enflasyon oranları her gün yükselse bile her geçen gün daha da zorlaşıyor. Devlet ise ihtiyacı olanlar için çeşitli yardım ödemeleri sunmaktadır. Bunlardan biri de PTT'nin sunduğu elektrik ve doğal gaz faturalarında yardım sağlamak olarak karşımıza çıkıyor. Dar gelirli ve ihtiyaç sahiplerinden hak kazananlar bu yardım ödemeleri sayesinde ay sonunda rahat nefes alabilecek. PTT yaptığı yeni hamle ile birlikte artık 2750 TL'ye varan yardımda bulunuyor.

Emekli Maaş Zammı Hangi Tarihte Yasalaşacak? Önümüzdeki Ay Maaşlar 7500 TL Olacak mı? Emekli Maaş Zammı Hangi Tarihte Yasalaşacak? Önümüzdeki Ay Maaşlar 7500 TL Olacak mı?

PTT'nin Sağladığı Fatura Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Doğal gaz ve elektrik faturalarında PTT yardımı alabilmek için yerine getirilmesi gereken şartlar bulunmaktadır. Kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması, 18 yaşını doldurmuş olmak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve doğal gaz kullanılan bölgede ikamet ediyor olmak ön şartlar arasında yer alıyor. Bu gereksinimleri karşılamanız durumunda hem doğal gaz tüketim desteği hem de elektrik tüketim desteğinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca, kendi adınıza kayıtlı bir doğal gaz faturasına da ihtiyacınız var. Elektrik tüketim desteği miktarları ise evde oturan kişi sayısına ve kullanılan elektrik miktarına bağlıdır. Elektrik tüketimi desteği 106 TL'den başlayıp 250 TL'ye kadar çıkabiliyor.