Ev Hanımlarına Devletten 3900 TL Ödeme Müjdesi! Çalışmayan Kadınlara Anında PTT Aracılığıyla Ödeniyor

Devletten Ev hanımlarına destek müjdesi! 3900 TL'ye kadar devlet desteği başvuru yapan her ev hanımına ödeniyor. Çalışmayan kadınlar, PTT aracılığıyla Devlet desteği alabiliyor. Haberimizde sizlerle..

Ekonomi 28.06.2021 - 21:00 28.06.2021 - 21:01 Orhan Yener

Ev hanımlarına devlet desteği müjdesi! Çalışmayan kadınlar, başvuru yaparak anında 3900 TL destek ödemesi alabiliyor. PTT'den hemen alabilirsiniz ve anında hesaba yatıyor. Türkiye'de çalışmayan kadın oranı oldukça yüksek. Hatta hiçbir sosyal teminatı bulunmayan kadın sayısıda oldukça fazla. Devlet, bu gidişatta bulunan ve desteğe ihtiyacı olan vatandaşların, gereksinimlerini karşılayabilmeleri adına nakdi destek veriyor. Kadınlara 3900 TL ödeme müjdesinin detayları haberimizde sizlerle...

Eşi vefat eden kadınlara destek sağlanıyor. Fakat bundan yararlanabilmek için kadının emekli maaşının olmaması ve boşanmamış olması gerekiyor. Başvuruda nüfus cüzdanı dışında herhangi bir belge talep edilmiyor. Çalışmayan ve sosyal güvencesi bulunmayan eşi vefat eden on binlerce kadına sevindiren müjde geldi! Başvuruda bulunmaları yetiyor. İki ayda bir hesaba 650 TL yatıyor. Bu destekten yararlanmak isteyen ve gerekli koşulları yerine getiren eşi vefat eden kadınların, resmi ikametgahlarının bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı'na müracaat ederek başvuruda bulunmaları gerekiyor.

3900 TL Destek Müjdesi

Eşi vefat eden kadınlara gerçekleştirilen ödemede artış yaşandı. 6 zam uygulanarak aylık tutar 275 TL'den 325 TL'ye yükseltildi. Ödeme 2 ayda bir gerçekleştiriliyor. Yani 2 ayda bir hesaba 650 TL nakit yatırılıyor. Bu da senede 3.900 TL karşılıksız ödeme demek. Bu ödemeden yaklaşık 170 bin kadın vatandaşımız faydalanıyor. Eşi vefat eden ve sosyal güvencesi bulunmayan kadınlara yalnızca geçtiğimiz yıl 378 milyon lira ödeme gerçekleştirildi.

Bu destekten yararlanmak isteyen ve gerekli şartları yerine getiren eşi vefat etmiş kadınların, resmi ikametgahlarının bulunduğu il ya da ilçe sınırları içerisinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı'na başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuruda nüfus cüzdanı dışında herhangi bir belge talep edilmemektedir. Nakit PTT şubeleri üzerinden alınmaktadır. Sosyal Yardım Kartı'yla ATM'lerden bu parayı çekebilirsiniz. Fakat kolluk kuvvetleri virüsle mücadele kapsamında bu ödemeyi evlerinize kadar ulaştırıyor.

Kadınlara Devlet Destekleri

Devlet, nüfusun yaşlanma hızının yükselmesiyle birlikte aileleri çocuk yapmaya teşvik etmek adına 'çocuk parası', 'doğum desteği', 'süt ve emzirme ödemesi', 'yarım gün çalışma desteği' ve 'kreş desteği' gibi destekler sağlıyor. Bu ödemelerin tutarı ise her sene değişiyor. Her sene zam gelen nakit desteklerinden birisi olan çocuk parası, doğum gerçekleştiren bütün annelere verilmektedir. İlk çocukta 300 TL, ikinci çocukta 400 TL ve üçüncü çocukta ise 600 TL ödeme yapılıyor. İkiz, üçüz gibi çoklu gerçekleşen doğumlarda da çocuk başına 150 TL ödeme yapılıyor.

Doğum desteği, maaşa göre değişiklik gösteriyor ve 112 gün üzerinden hesaplaması yapılıyor. En düşük miktar 1 Ocak tarihinden itibaren 7 bin 325 TL'ye yükseldi. Brüt maaşı 7 bin TL olan bir anne ise 17 bin 430 TL ödeme alacak. Para, annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına yatırılıyor. Paranın yatıp yatmadığını ise doğum izni sonlandığında 'turkiye.gov.tr' adresinden kontrol edebilirsiniz.

Doğum Desteği Sorgulama

Doğum desteğinden faydalanıp faydalanamayacağınızı sorgulama işlemleri için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-Devlet'e giriş yaptıktan sonra arama kısmına "Doğum Parası" yazarak sayfaya giriş yapmalısınız. Ardından arama sonuçlarında çıkan "Doğum Parası Sorgulama" seçeneğine tıklayarak buradan işlemlerinizi yapabilirsiniz. Doğum parası sorgulama işleminin bir diğer yöntemi ise ilgili bakanlıkların '183' ve '144' numaralı çağrı merkezlerini aramaktır. Bu hatlardan doğum parası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilir ve gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@