Ev Hanımlarına Emeklilik Fırsatı! Çalışmayan Ev Hanımları da Emekli Olabilecek Üstelik Düşük Primle 

Ev hanımlarına emeklilik müjdesi ile ilgili çalışma TBMM gündemine girdi. Ev hanımları düşük prim göstererek anında emekli olabilecek. Çalışmayan ev hanımı kadınlara emeklilik müjdesinin detayları...

Ekonomi 30.06.2021 - 22:25 30.06.2021 - 22:25 Orhan Yener

Devlet, hiçbir sigorta başlangıcı olmayan ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta primini yatırarak emekli olmalarını teşvik etmeye devam ederken, düşük primle emeklilik yolu da açılıyor. İsteğe bağlı sigorta ile 5.400 prim günü ile emekli olunabiliyor. Bu kapsamda ev hanımları kısmi çalışanlar eksik günlerini yapılandırarak emekli olabilecekler.

Milyonların rahat bir nefes aldığı barış yasası ile ev kadınlarından kısmi çalışanlara kadar geniş bir kesimi yakından ilgilendiren "isteğe bağlı, topluluk sigorta primlerine yönelik borçlar" da yapılandırılacak. Yapılandırma Kanunu Nisan 2021 ve önceki aylara yönelik olup başvuru tarihinden itibaren ödeme fırsatı ortadan kalkmayan isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primlerinin de yapılandırılmasına imkan sunuyor. İsteğe bağlı sigorta ile 5.400 prim günü ile emekli olma fırsatı bulunuyor. Bu kapsamda eksik günlerini yapılandıran vatandaşlar emeklilik hakkını elde edecek.

Başvurular 30 Ağustos'ta Bitiyor

Devlet, hiçbir sigorta başlangıcı bulunmayan ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta primini yatırarak emekli olmalarını teşvik edecek. Babasından dul aylığı alan kadınlara "ev sigortası" hakkı sunulurken, bugüne kadar isteğe bağlı sigorta yaptıran ev kadınlarının sayısı 300 bini aştı. Bu çerçevede sigortasını başlatan fakat primini yatıramayan kadınların primlerini her sene ödemesi gerekmektedir. Bu süre içerisinde primlerin ödenmemesi halinde sigortalılık süresine sayılmıyor.

Bu kapsamda bulunan ev kadınları 12 aylık dönemde ödenmeyen primleri için yapılandırmaya başvurarak taksit olanaklarından faydalanabilecek. Temmuz ayında başvuru yapanlar geçtiğimiz yılın Ağustos ayından sonraki, Ağustosta başvuranlar ise Eylül ayından sonraki döneme ait prim borçlarını yapılandırabilecek. Borcun meydana geldiği tarihteki ana para tutarını enflasyon farkı ile peşin ya da taksitle ödeme fırsatı bulunuyor. Peşin ödeme yapanların enflasyon farkı ile ortaya çıkan borcunun

Gelişmelerden Haberdar Olun

@