Ev kadınları ve eksik prim günü olanlara akşam müjdesi! Günlük 38 TL ödeyerek emeklilik şansı doğdu, başvurular sürüyor!

Ev kadınları ve eksik prim günü olanlara akşam müjdesi! Günlük 38 TL ödeyerek emeklilik şansı doğdu, başvurular sürüyor! İşte yapmanız gerekenler…

Ekonomi 07.09.2021 - 19:41 07.09.2021 - 19:41 Volkan Arık

Ev kadınları ve eksik prim günü olanlara akşam müjdesi! Günlük 38 TL ödeyerek emeklilik şansı doğdu, başvurular sürüyor! Emeklilik için eksik prim günü olanlar ve ev hanımları için güzel haber geldi. Sadece günlük 38 TL ödeme yaparak emekli olma şansınız var. Eğer isteğe bağlı sigorta yaptırırsanız primlerinizi kendiniz ödeyerek emekli olabilirsiniz. Emekli olmaya hak kazanmak isteyenler aylık toplamda 1144 lira isteğe bağlı sigorta primi ödemek zorunda nokta bu da günlük 38 lira gibi bir rakama tekabül ediyor.

Türkiye'de emekli olabilmek için bildiğiniz üzere birtakım kurallar bulunuyor. Öncelikle sigortalı bir iş yerinde çalışmak belirlenen yıl sayısını doldurmak prim ve yaş şartını tamamlamak gerekiyor. Vatandaşlar bu şartları yerine getirmeleri halinde emeklilik için başvuru yapabiliyor ve emekli aylığı bağlanıyor. Bir iş yerine gidip çalışan kişilerin sigorta primleri işverenler tarafından ödeniyor. Bu kapsamda prim gün sayısı eksik kalanları askerlik borçlanması ve doğum borçlanması gibi borçlanmalar yaparak günlerini tamamlayabiliyor. Kendi işini kuran ve kendi mesleğinde çalışanlar ise bağ-kur kapsamında emeklilik elde ediyor. Ancak bir işyerinde çalıştıktan sonra prim gün sayısını tamamlamayan ve çalışmayı bırakan kişiler ile ev hanımları maalesef ki emekli olamıyordu. Şimdi en ev hanımlarına hem de prim gün sayısı eksik olanlara emeklilik fırsatı doğdu. İsteğe bağlı sigorta yaptırarak prim gün sayısını tamamlayabilir aynı zamanda kendi sigorta primlerinizi ödeyerek emekli olma fırsatını elde edebilirsiniz.

ev-kadinlari-ve-eksik-prim-gunu-olanlara-aksam-mujdesi-gunluk-38-tl-odeyerek-emeklilik-sansi-dog-3

KİMLER İSTEĞE BAĞLI SİGORTA YAPTIRABİLİR?

İsteğe bağlı sigorta yaptırmak isteyen kişilerin öncelikle 18 yaşından büyük olmaları gerekmektedir. Sigortalı olarak çalışmayanlar, malullük aylığı almayanlar, 5510 sayılı kanuna zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmayanlar bu imkanından faydalanabilir. İsteğe bağlı sigorta imkanından faydalanmak isteyenler her ay belirledikleri tutarda bu miktarı ödeyerek emekli olma şansını elde edebilirler.

ev-kadinlari-ve-eksik-prim-gunu-olanlara-aksam-mujdesi-gunluk-38-tl-odeyerek-emeklilik-sansi-dog-1

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İsteğe Bağlı sigorta başvurusu yapmak isteyenler bulundukları şehirde bulunan Sosyal Güvenlik İl müdürlüklerine isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi ile birlikte başvuru yapabiliyor. Aynı zamanda Sosyal Güvenlik merkezleri üzerinden de isteğe bağlı sigorta başvurusu yapılabiliyor. Sigortalı olmak isteyenler isteğe bağlı sigorta dilekçesi ile birlikte yaptıkları başvuru sonucunda kısa sürede sigorta primlerini ödemeye başlayabiliyor. İsteğe bağlı sigorta ödemelerinde alt sınırı ve üst sınırı bulunuyor. Sigortalı kişi tarafından belirlenen primlerini esas aylık kazancının yaklaşık %32'si sigorta primi olarak ödeniyor. 2021 yılında en düşük isteğe bağlı sigortalılık filmi 1144 TL olurken günlük 38 TL'ye tekabül ediyor. Aynı zamanda bu tutardan daha yüksek prim ödemek de mümkün. Yüksekten prim yatırmak isteyenler belirlenen prim tutarının 7 buçuk katına kadar ödeme yapabiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@