Ev Sahibi Olacaklara Müjde! Devletten 45 Bin TL Geri Ödemesiz Yardım Ödemesi Yapılıyor

Devletten ev sahibi olacak vatandaşlara müjde gibi haber! Devlet 2021 yılında vatandaşa 45.000 TL'ye kadar geri ödemesiz - hibe destek ödemesi veriyor. Peki kimler bu yardımdan faydalanabilir?

Ekonomi 04.09.2021 - 11:13 04.09.2021 - 11:13 Berkay Keskin

Devletten 45.000 TL ev yardımı nasıl alınır, başvuru şartları nelerdir? Tüm bu soruların yanıtları haberimizde sizlerle...

Geçen yıl Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler eski Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, vatandaşlarımıza ev desteği gerçekleştirileceğine yönelik müjde vermişti. Peki evini onaran vatandaşlar bu destekten yararlanabilecek mi? Prefabrik ya da betonarme ev yaptırmak isteyen kişiler de bu destek kapsamında mı? Eski bakan Zehra Zümrüt Selçuk, ihtiyaç sahibi vatandaşlara gerçekleştirilecek ev desteğinin kapsamını geçen yıl açıkladı. Buna göre evini onaran, prefabrik veya betonarme ev inşa edenlere maddi destek yapılması söz konusu. Bu sebeple vatandaşlar gerçekleşecek yardım tutarını ve başvuru koşullarını merak ediyor. Desteğe yönelik ayrıntılar gündeme gelmeye başladı. Konuya yönelik ayrıntıları merak eden vatandaşlar gündeme gelen yeni gelişmeleri yakından takip ediyor.

Ev Onarım Yardımı 

Ev yapımı ve onarımı desteği için üst sınır 45.000 TL olarak belirlendi. Eski evlerde yaşayanlara ise hane başına 25.000 TL destek gerçekleştiriliyor. Bu destekten yararlanmak isteyenler, bulundukları il ya da ilçelerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına (SYDV) başvuru yapabiliyor. Bu başvuru sırasında başvuru yapanlardan nüfus cüzdanı ya da kimlik kartı talep edilmektedir. Aynı zamanda vatandaşlar ALO 144 Sosyal Yardım Hattı aracılığıyla da koşulları öğrenerek başvuru yapabiliyor. Türkiye genelinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının (SYDV) adres ve iletişim bilgilerine resmi internet adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ev Eşyası Desteği Ne Kadar? Nasıl Başvuru Yapılır?

Ev yapımı ve onarımı yardımı haricinde vatandaşlarımıza 7.000 TL tutarında ev eşyası desteği gerçekleştiriliyor. Bu destekten yararlanmak isteyen vatandaşların aynı şekilde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) ya da ALO 144 Sosyal Yardım Hattı aracılığıyla başvuru yapmaları gerekmektedir. Aynı zamanda bu kanallar aracılığıyla başvuru koşullarına yönelik bilgiye de ulaşabilirsiniz. Gerçekleştirilecek olan başvuruların nüfus cüzdanı ya da kimlik kartı ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Prefabrik ve Betonarme Ev Desteği

Evini yenilemek isteyen vatandaşlarımız konuya yönelik ayrıntıları yakından takip ediyor. Geçen sene Bakan Zehra Zümrüt Selçuk tarafından konuya ilişkin müjde verilmişti. Vatandaşlar, betonarme ve prefabrik evler için hane başına 35.000 TL'ye kadar destek alabilecekler. İhtiyaç sahipleri, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) ya da ALO 144 Sosyal Yardım Hattı üzerinden bu destek için başvuruda bulunabilecek.

Vatandaşlara müjde geçen yıl eski Bakan Zehra Zümrüt Selçuk tarafından verilmişti. Bu yıl evini yeniden inşaa etmek isteyenlere destek verileceği kesinleşti. Bu destekler için vatandaşlar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ya da ALO 144 Sosyal Yardım Hattı üzerinden başvuruda bulunabilecekler. Başvurularını yaparken vatandaşlardan nüfus cüzdanı ya da kimlik kartı talep edilmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@