Vatandaşlara Aralık ayı bitmeden güzel haber geldi.

Dar gelirliler için çıkarılan fırsat proje olan 'İlk Evim, İlk İş Yerim' projesi sonrasında orta gelirlilerin ev sahibi olabilmesi adına kredi kampanyasının da yakın zamanda düzenlenerek hayata geçirilmesi planlanıyor. Kampanya ile ilgili beklenen faiz oranları ve detaylar siz değerli okurlarımız için haberimizde...

TOKİ aracılığı ile hayata geçirilen 'İlk Evim İlk İş Yerim' projesinin sonrasında yürürlüğe girmesi heyecanla beklenilen orta gelirli için kredili konut kampanyasının kısa süre sonra kredi almayı düşünen kişilerle buluşması bekleniliyor.

Konut satışları, yüksek fiyat ve yüksek faiz sebebiyle son zamanlarda düşüşe geçti. TÜİK'in açıklamış olduğu verilere göre; satışlar, kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %34,1 oranında azaldı. Üreticiler ve ev almak isteyen kişiler kredi kampanyasını büyük bir merakla bekliyor.

FAİZ ORANLARI NASIL OLACAK?

2.000 TL üstü borçlara karar geldi! Tarih verildi 2.000 TL üstü borçlara karar geldi! Tarih verildi

İnşaat geliştiricileri, bakanlıklar ile birlikte yaptıkları görüşmelerde konut kredisi kampanyası hakkında var olan beklentilerini iletti. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, beklentilerini şu şekilde açıkladı. Bu ay hayata geçirilmesi planlanan kampanyanın ses getireceğine inanıyorum. Sektörümüz değeri 4 milyon liraya kadar olan konutlarda yüzde 0,69, 4-15 milyon TL arasında yüzde 0,90 ve üzerindekilere ise yüzde 1,2 faiz uygulanmasını talep etti. Bu talebin kabul görmesi ile beraber durgunluk aşamasındaki sektörün canlanacağını düşündüğünü ifade etti.

Sektörde ayrıca kredi ödeme vadesinin 15 seneye kadar uzatılması, kirada yaşayan vatandaşların binaların yapılacağı 2-3 yıllık süreçte hem kira hem de kredi borcunu ödeyebilmelerini daha kolay bir hale getirmek adına, ilk senelerde daha düşük sonraki yıllarda daha yüksek olmak üzere taksitler olabileceği konuşuluyor.

"SEKTÖR KAMPANYAYA KİLİTLENDİ"

GYODER BAŞKANI MEHMET KALYONCU

Konu ile ilgili fikirlerini dile getiren GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu, bütün sektörün kredi kampanyasına büyük ilgi gösterdiğini belirterek. Konut satın alıcısı ihtiyaçlarını buraya endekslenmiş olduğu için özellikle son zamanlarda çok düşük bir konut alışı gördüklerini dile getirdi.

"İLK KEZ KONUT ALACAKLARI BİRİNCİ EL KONUTLA BULUŞTURMAK AMAÇLANIYOR"

Bakanlıkların yapmış olduğu çalışmalarda sıfır konutu ilk defa ev sahibi olacak kişilerle buluşturmayı isteyen bir kampanya bulunduğu yönünde duyumları olduğunu dile getiren Kalyoncu, Yatırım amaçlı, lüks konut finanse etmeye yönelik bir çalışma olmadığını gördüklerini dile getirdi, esas olan gerçekten ev ihtiyacı olan kişilerin konutu almasını kolaylaştıracak bir fonlama. Açıkçası sosyal adaleti sağlayan ve olması gereken budur diye düşündüklerini ifade etti.

"EKİM AYINDA BEKLENİYORDU, ARALIK AYINA UZADI"

Mehmet Kalyoncu, planlanan kampanyanın yatırım yapmak isteyen kişiler için değil ev ihtiyacı olan ev almak isteyen kişiler için yapılacağını dile getirerek. Yatırım amaçlı ev alan kişilerin, aynı fırsatlara sahip olmasını, şu an böylesine geçtiğimiz bir dönemde biz de doğru bulmadıklarını, hükümet tarafında da çalışmalar, buradaki aslında dengeyi belirlemek amaçlı olduğundan ekim ayında beklenilen bu paket sene sonuna kadar uzadığını dile getirdi.