Hükümetin kira ve ev fiyatlarındaki artışları kontrol altına almak amacıyla aldığı önemli bir kararla, ev sahiplerini yakından ilgilendiren bir değişiklik duyuruldu. Artan kira gelirlerini ve ev fiyatlarını dengelemek için yapılan bu düzenleme, ev sahiplerinin beyanname verme sürecini de etkileyecek.

Kira Gelirleri Beyan Edilmeli

Ziraat Bankası Emekli Maaşlarını Kendi Bankasından Alanlara 100.000 TL Net Ödeme Yapacağını Duyurdu! Ziraat Bankası Emekli Maaşlarını Kendi Bankasından Alanlara 100.000 TL Net Ödeme Yapacağını Duyurdu!

Hükümet tarafından alınan kararla birlikte, kira gelirlerini beyan etmeyen ya da kira geliri potansiyeline sahip ev sahipleri için belirlenen sınır 21.000 TL olarak açıklandı. Bu düzenlemeyle birlikte, sadece mesken kira geliri elde eden kişilerden, 2023 yılı içinde elde ettikleri kira gelirlerini Mart ayı sonuna kadar Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi ile vergi dairesine bildirmeleri isteniyor. Ancak, 21.000 TL ve üzeri kira geliri elde edenlerin beyanname vermesi zorunlu hale geldi.

Zamanında Beyanname Verme Önemi

Uzmanlar, kira beyannamelerinin zamanında verilmesinin büyük bir önem taşıdığını vurguluyor. Zira, zamanında verilmeyen beyannameler için kira gelirinin %5’i kadar ceza kesilebileceği gibi, geciken vergi tutarları üzerinden aylık %1,60 oranında faiz işleyeceği uyarısında bulunuyor. Bu nedenle, ev sahiplerinin beyannamelerini zamanında ve eksiksiz bir şekilde vermeleri gerekmektedir.