Ev ve arsa fiyatlarındaki şaşırtan artış bu yıl sona erecek mi? 2023 yılında konut ve kira fiyatları düşer mi sorusu çok soruluyor. Uzmanlardan gelen 2023 yılı konut, kira, arsa, otomobil fiyat değişimi açıklaması ilgi ile karşılandı.

Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para! Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para!

Ev ve arsa fiyatlarına göz atan pek çok kişi biliyor ki son yıllarda ciddi oranda fiyat artışı yaşandı. Pandemiyle birlikte ev, arsa ve otomobil rekor fiyatlara ulaştı. Şimdi ise nasıl bir gelişme bizleri bekliyor bunun hakkında konuşacağız. Uzmanlar, çeşitli iddia ve yatırım tavsiyesi olmayan açıklamaları ile gündeme geliyor. Gelen son açıklamalarla beraber ev ve konut fiyatlarını tetikleyen gerekçeler sıralandı.

Ev Fiyatları Düşer mi?

Ev fiyatlarının düşmesi bir yandan ev yapımı için gerekli olan malzemelerin fiyatlarına da bağlı. Üstelik döviz kuru gibi etkenler de bunu tetikliyor. Eğer döviz kurundaki düşüşe ek olarak malzemeler de ucuzlarsa konut fiyatları inebilir. Konut fiyat düşüşünden sonra kira fiyatlarının da düşmesi beklenebilir. Ancak bu yükselişin daha ne kadar devam edeceği meçhul gözükmekte.

Kiralara Önlem Getirilmişti

Kira fiyatlarındaki ani artıştan vatandaşı korumak adına Cumhurbaşkanı Erdoğan sınırlama hamlesinde bulunmuştu. Kira artışları Temmuz ayına kadar %25 üst limit ile sınırlandırılacak. Bu da kiracıların en fazla %25 zam yapabileceği anlamına geliyor. Belirlenen süre dolduğunda ise TEFE TÜFE oranlarına göre zam yapma uygulaması devam edecek.