Evde Bakım Maaşı için hangi evraklar gerekli? 2021 Evde Bakım Maaşı başvurusu nereden yapılır?

Evde Bakım Maaşı için Gerekli evraklar neler? 2021 Evde Bakım Maaşı başvuruları nereden yapılır? Evde Bakım Maaşı alabilmek için nereye nasıl başvuru yapılır. Merakla beklenen Evde Bakım Parası başvuruları sizler için hazırladık.

Genel 02.11.2020 - 12:06 04.05.2021 - 04:26 İlan35
Evde Bakım Maaşı için Gerekli evraklar neler? 2021 Evde Bakım Maaşı başvuruları nereden yapılır? Evde Bakım Maaşı alabilmek için nereye nasıl başvuru yapılır. Merakla beklenen Evde Bakım Parası başvuruları sizler için hazırladık.

Evde Bakım Maaşı için Gerekli Evraklar neler? 2021 Evde Bakım Maaşı başvurusu nereden yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen evde bakım maaşından kimler yararlanabilir? Evde bakım maaşı ne kadar süreyle ödenmektedir? Evde bakım maaşı başvuruları nereden yapılır? Evde bakım maaşı başvuruları için gerekli belgeler nelerdir? 2021 evde bakım maaşına zam yapılacak mı?

Evde Bakım Maaşı nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından engelli, yaşlı ve hasta yakınlarına evde bakım maaşı verilmektedir. Aylık olarak verilen evde bakım maaşı devlet tarafından sosyal yardım olarak ödenmektedir. Hane içerisinde yaşayan kişilerin toplam geliri dikkate alınarak evde bakım maaşının miktarı belirlenmektedir. Evde bakım maaşı alınabilmesi için Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı hastanelerdeki engelli sağlık kurulundan onaylı belge istenmektedir. Hasta, yaşlı ve engelli kişinin engel oranının en az yüzde 50 ve ‘’ağır engelli’’ olarak belirlenmesi gerekmektedir. Aksi taktir de başvuru yapılamaz. Evde bakım yardımından yararlanacak olan kişinin engelliyle akrabalık ilişkisi olmalıdır. Anne, baba, çocuklar, torunlar, hala, teyze, amca, dayı ve onların çocukları başvuruda bulunabilir. Akrabalık derecelerinde üveylik olsa bile başvurular geçerli sayılmaktadır. Buradaki en önemli husus engelliye bakımın 7 gün 24 saat sürüyor olmasıdır. Engelli kişiye düzenli bakan kişi evde yardım alma hakkına sahiptir. En az 8 saat bakımının gerçekleştirilmesi istenmektedir.

Evde Bakım Parası başvuruları nereden yapılır? 2021

Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti tarafından belirli aralıklarla ev ziyaretleri gerçekleştirilir. Evde bakım ücreti asgari ücretle paralel olarak belirlenir. Evde bakım maaşına her yıl memurlara uygulanan yüzde 6 oranında zamlı ücretten ödenmektedir. Temmuz 2020 enflasyon oranları ve zamla birlikte evde bakım maaşı bin 388 TL olarak belirlenmiştir. 2021 Ocak ayında da yeni zam yapılması planlanmaktadır. Başvuru işlemleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüklerine yapılmaktadır. Başvuru sonuçları 30 gün içerisinde açıklanmaktadır. Başvurusu olumsuz yanıtlanan kişilerin itiraz hakkı bulunmaktadır. İtiraz talebi İl Müdürlüğü tarafından 30 gün içerisinde değerlendirmeye alınır. Engellinin vefatı halinde 15 gün içerisinde İl Müdürlüğüne bildirilmesi zorunludur. Evde bakım maaşı her ayın 15’i ve 31’i arasında hesaba yatırılmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@