Nefes alamadığınızı mu hissediyorsunuz? Hadi gelin burun tıkanıklığına hangi uçucu yağların yardımcı olabileceğini ve bunların nasıl kullanılacağını öğrenelim.

Sinüs tıkanıklığı nadiren “ciddi” bir rahatsızlıktır, ancak bu onu daha az rahatsız hale getirmez! Burun tıkanıklığı nefes almayı ve uyumayı zorlaştırabilir ve hatta gözlerinizin ve yanaklarınızın arkasında ağrılı bir baskıya veya boğaz ağrısına neden olabilir.

Tıkanıklık, soğuk algınlığı, grip, alerji ve sinüs enfeksiyonlarının bir belirtisi olabilir. Tıkanıklığı tedavi etmek, daha büyük sorunu mutlaka çözmese de, kendinizi daha az mutsuz hissetmenizi sağlayarak dünyalar kadar fark yaratabilir! Doğal olarak tıkanıklığı gidermek için elimizdeki en iyi araçlardan biri uçucu yağlardır. Sadece güçlü bir aromaterapi kaynağı olmakla kalmaz, aynı zamanda birkaç yağ, kısa sürede normal nefes almanıza geri dönmenize yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir!

Bugünkü gönderide, tıkanıklığı tedavi etmek için en iyi esansiyel yağları ve bunları kullanmanın bazı kolay yollarını keşfedeceğiz.

Burun tıkanıklığı için en iyi 4 uçucu yağ

Uçucu yağlar, tıkanıklıkla mücadeleye birkaç farklı şekilde yardımcı olabilir. Nane ve çay ağacı gibi antimikrobiyal yağlar, bakteri ve virüslerin büyümesini engellemeye yardımcı olabilirken, okaliptüs ve lavanta gibi iltihap önleyici yağlar, hava akışını iyileştirmek için burun pasajlarındaki şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

1. Nane Yağı

Nane esansiyel yağı burun tıkanıklığını tedavi etmek için mükemmel kılan iki ana özelliğe sahiptir: anti bakteriyel özellikleri ve mentol içermesi. Mentolün burun tıkanıklığı ve göğüs tıkanıklığı üzerinde yatıştırıcı bir etkisi olduğu bilinmektedir ve nanenin antibakteriyel özellikleri, sinüs tıkanıklığını tetikleyebilecek bakterilerle savaşarak işe yarayabilir.

2. Okaliptüs Yağı

Tıkanıklığı hafifletmeye yardımcı olan birçok reçetesiz ürün (öksürük için göğüs ovma gibi) formüllerinde okaliptüs yağı içerir. Okaliptüs esansiyel yağının birincil aktif bileşenlerinden biri, 2009 yılında yapılan bir çalışmanın, soğuk algınlığı veya sinüs enfeksiyonu nedeniyle akut rinosinüziti olan katılımcılar için etkili bir tedavi sağladığını belirlediği sineole adı verilen bir bileşiktir.

3. Çay Ağacı Yağı

Bursa Uludağ Üniversitesi, Programcı, Büro Personeli, Kütüphaneci ve Tekniker Pozisyonlarında 24 Personel Alımı İlanı! Bursa Uludağ Üniversitesi, Programcı, Büro Personeli, Kütüphaneci ve Tekniker Pozisyonlarında 24 Personel Alımı İlanı!

Çay ağacı esansiyel yağı, güçlü antimikrobiyal özelliklerin yanı sıra iltihabı azaltma yeteneği ile bilinir. Tıkanıklığın giderilmesi söz konusu olduğunda her iki etki de yardımcı olabilir.

4. Lavanta Yağı

Lavanta yağı şişliği azaltmak için harikadır, ancak ağrıyı da azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteren kanıtlar vardır. 2015 yılında yapılan bir hayvan araştırması, lavanta esansiyel yağının anti-inflamatuar özelliklerine ek olarak analjezik (veya ağrı giderici) etkileri olabileceği sonucuna varmıştır.

evde-burun-tikanikligina-ne-iyi-gelir-burun-tikanikligina-iyi-gelen-ucucu-yaglar-2

Burun tıkanıklığını gidermek için uçucu yağlar nasıl kullanılır?

Uçucu yağlardan tıkanıklık için yararlanmanın en iyi yolu, aromayı ya bir difüzörden, doğrudan şişeden ya da banyo veya duş alırken burnunuzdan solumaktır. Yağların faydalı özelliklerini soluyarak hem burun pasajlarınızda hem de solunum yollarınızda hızlı bir şekilde çalışabilirler.

1. Onları Dağıtın

Ultrasonik bir difüzör kullanmak, aromaterapi ve uçucu yağların faydalarını deneyimlemenin en kolay yollarından biridir. Hazneye önerilen miktarda su ekleyin, önerilen sayıda uçucu yağ ekleyin ve açın! Kısa sürede daha kolay nefes alacaksınız.

2. Onları İçinize Çekin

Difüzörünüzden uzakta olduğunuzda, tıkanıklığı gidermek için uçucu yağları kullanmanın en basit yolu, aromayı doğrudan şişeden solumaktır. Ayrıca basit bir aromaterapi soluma cihazı, kendin yap "nefes kavanozu" yapabilir veya hatta dışarıdayken yanınıza almanız için bazı uçucu yağ içeren dokular yapabilirsiniz.

3. Onları Banyoya Ekleyin

Hasta olduğunuzda kendinizi daha iyi hissetmek için sıcak bir banyo gibisi yoktur ve banyonuza esansiyel yağları ekleyerek onu daha da rahatlatıcı ve yenileyici bir deneyim haline getirebilirsiniz. Yağları doğrudan suya eklemek yerine, 5-8 damla esansiyel yağı 1 bardak Epsom tuzuna karıştırın, ardından yağla karıştırılmış tuzu banyo suyunuza ekleyin. Buhar inhalasyonunun bu basitleştirilmiş versiyonu, sinüsleri rahatlatmanın mükemmel bir doğal yolu olabilir.

Uçucu yağ güvenlik ipuçları

Tahriş ve iltihaplanmayı önlemek için, uçucu yağları cildinize uygulamadan önce daima bir taşıyıcı yağ ile seyreltin.

Hoş olmayan yan etkileri olabilecek uçucu yağları yutmaktan kaçının.

Uçucu yağları burnun içine sürmekten kaçının. Nazal pasajlar hassastır ve acı verici bir deneyime dönüşebilir!

Uçucu yağları dağıtırken, her zaman odada sizinle birlikte başka kimlerin olduğuna dikkat edin. Odaya giren ve çıkan hava akışını sağlamak ve koku çok güçlü olursa evcil hayvanlara ayrılma seçeneği vermek için difüzörünüzü her zaman kapı açıkken kullanmanızı öneririm.

Burun tıkanıklığını gidermenin diğer yolları

Uçucu yağlar tıkanıklık için uygun bir doğal çare olabilir, ancak tek seçenek değiller! İşte dikkate almaya değer birkaç tane daha:

Bir Nemlendirici kullanın. Kuru burun geçişleri tıkanıklığı daha da kötüleştirebilir, bu nedenle havaya tekrar nem eklemek için bir nemlendirici kullanın (özellikle gece boyunca tıkanıklık yaşıyorsanız).

Bir Neti Potu kullanın. Bir Neti kabı, sinüslerinizdeki fazla mukusu temizleyerek burun tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olabilir. Neti pot'unuzu güvenli bir şekilde kullanmak için birlikte gelen talimatları dikkatlice takip ettiğinizden emin olun.

Sıcak Bir Kompres kullanın. Sinüs basıncını ve ağrısını hafifletmek için alnınıza ve burnunuza birkaç dakika boyunca sıcak bir kompres (ılık suyla nemlendirilmiş bir bez kadar basit olabilir) yerleştirin.

Abur cuburdan kaçının. Sıkışık olduğunuzda, ihtiyacınız olan son şey daha fazla mukusla uğraşmaktır! Süt, çikolata ve işlenmiş gıdalar mukus üretimini artırabilir, bu nedenle mümkünse bunlardan kaçının.

Nemli kalın. Düşünmesi kadar iğrenç, burnunuzdaki mukusun kıvamı genel hidrasyonunuza bağlıdır. Yeterince su içmek burun mukusunuzu inceltir ve tıkanıklığı azaltır (çünkü burun akıntısı ile baş etmek hiç nefes alamamaktan daha iyidir!)