Ever Given'ın sahibinden yük sahiplerine: Tazminatı birlikte ödeyelim!

Süveyş Kanalı'nda karaya oturması nedeniyle deniz trafiğini durduran Ever Given gemisinin sahibi Shoei Kisen, konteyner sahiplerine "tazminatı birlikte ödeme" teklifini sundu. 

Dünya 03.05.2021 - 08:13 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Süveyş Kanalı'nda rotadan çıkmasının ardından karaya oturan ve deniz trafiğini durdurması nedeniyle büyük bir krize neden olan Ever Given gemisinin sahibinden yük sahiplerine "tazminatı birlikte ödeme" teklifi geldi. Söz konusu geminin sahibi olan Shoei Kisen isimli Japon firma, kendisinden istenen 916 milyon dolara yakın tazminatın bir kısmını, yaklaşık 18 bin konteynerin sahibi ile birlikte ödemeyi istedi. 

"Yeterince gıda var"

Shoei Kisen tarafından yapılan açıklamada, SCA (Süveyş Kanal İdaresi) ile anlaşmaya varılana kadar Ever Given'ın Büyük Acı Göl'de bekletildiği ifade edildi. Açıklamada, konteyner sahiplerinden istenen miktar, sigorta tarafından karşılanan miktar veya hasar paylaşımına dair herhangi bir ayrıntı verilmedi. Ever Given'da bulunan 25 Hint mürettebatın iyi durumda olduğu belirtilirken, söz konusu yük gemisinde yeterince gıdanın olduğu kaydedildi. 

Ne olmuştu?

24 Mart 2021 tarihinde Ever Given isimli yük gemisi, Süveyş Kanalı'nda kum fırtınasına maruz kalmıştı. Rotterdam Limanı'na doğru ilerlemek isteyen Ever Given, rotadan çıkmasının ardından kıyıya çarpmıştı. Panama bandıralı Ever Given'ın Süveyş Kanalı'nda sıkışıp kaldığı görülmüştü. 

Ever Given'ın geçiş yolunu kapattığı, ardından Süveyş Kanalı'nın her iki tarafında upuzun gemi kuyruklarının meydana geldiği fark edilmişti. Söz konusu yük gemisinin deniz trafiğini durdurması üzerine LNG ve ham petrol gibi birçok ürünün sevkiyatında sorun yaşanmıştı. 29 Mart 2021 tarihinde SCA (Süveyş Kanal İdaresi), Ever Given'ı yüzdürmeye yönelik faaliyetlerde başarılı olunduğunu ve Süveyş Kanalı'nın deniz trafiğine tekrar açıldığını bildirmişti. 

Global ticarete zararı 9 milyar dolardan fazla

Ever Given'ın Süveyş Kanalı'nda karaya oturduğu süre boyunca Mısır'ın her gün 12-14 milyon dolara yakın zarara uğradığı ifade edildi. Büyük Acı Göl'de bekletilen yük gemisinin global ticarete de her gün 9,6 milyar dolar zarar verdiği kaydedildi. 

Kriz sürüyor!

Ever Given gemisinin sahibi Shoei Kisen'den yüzdürme operasyonunun maliyetinin yanı sıra Süveyş Kanalı'nda deniz trafiğinin durduğu süre boyunca geçiş ücretlerini karşılaması isteniyor. SCA (Süveyş Kanal İdaresi) ile Shoei Kisen araasındaki kriz hala sürüyor. SCA (Süveyş Kanal İdaresi) Başkanı Usame Rabie, Ever Given'a el konulduğunu ve söz konusu geminin sahibi Shoei Kisen'in herhangi bir ödeme yapmayı kabul etmediğini söyledi. Rabie, tazminata ilişkin anlaşma sağlamak üzere görüşmelerin sürdüğünü dile getirdi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@