Ekonomik kriz büyümeye devam ederken özellikle evlilik hazırlığı yapanlar ne yapacağını kara kara düşünüyor. Altın masrafları, düğün masrafları, mobilya masrafları adeta bütçelerde kara delik açılmasına sebep oluyor. Bu konuda da gençlere çözüm önerisi devletten geldi.com evlenmeye hazırlananlara devletten 12000 TL nakit para desteği veriliyor. Çeyiz parası olarak bilinen bu desteği alabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Detaylar haberimizin devamında...

Mersin Üniversitesi 94 Personel Alımı İlanı Yayımladı! Şartlar Açıklandı! Mersin Üniversitesi 94 Personel Alımı İlanı Yayımladı! Şartlar Açıklandı!

Piyasaların durumu ortada. Bu nedenle evlilik hayali hayali kuranlar her şeyi ertelemek zorunda kalıyor. Ancak ertelemek hiçbir zaman çözüm değil çünkü her geçen gün piyasaların durumu daha da kötüye gidiyor, enflasyon Daha da artıyor. Altın fiyatları zaten oldukça yüksekken evlilik maliyeti Artık neredeyse geçmiş yıllara göre 4 katına çıkmış durumda. Gençler evlenmek için bir çözüm aramaya başladı. Gençleri rahatlatacak çözüm ise devletten geldi. Evlilik hayali kuran gençler başvuru yapmaları halinde karşılıksız ve geri ödemesiz 12.000 TL alabiliyor.

Evlenmeye hazırlananlar dikkat! Hemen başvuru yapın, evlilik masrafları için devletten geri ödemesiz 12 bin TL alın!

Evlilik hazırlığı yapanlar piyasaların durumunu görünce vazgeçmek zorunda kalıyor. Her geçen gün artan enflasyon, savaş ortamında yükselen altın ve döviz fiyatları, piyasalara her geçen gün gelen zamlar nedeniyle birçok kişi düğününe ertelemek zorunda kaldı bile. Ama artık düğünleri ertelemek zorunda değilsiniz. Devletten evlenmeye hazırlanan gençlere müjdeli haber geldi. Başvuru yapan gençler karşılıksız ve geri ödemesiz 12.000tl çeyiz parası alabiliyor. Devletin çeyiz parası desteği sayesinde evlilik hazırlığı yapan çiftler ve hat bir nefes alma fırsatı buluyor. Peki, çeyiz parasını kimler alabilir? Çeyiz parası ne kadar veriliyor? Çeyiz parası başvuru şartları neler?

evlenmeye-hazirlananlar-dikkat-hemen-basvuru-yapin-evlilik-masraflari-icin-devletten-geri-odemes-1

Çeyiz parası nedir, kimler alabilir?

Evlilik hazırlıkları artık ciddi masraflı oluyor. Özellikle altını almak isteyenlerin belli bükülüyor. ekonomik olarak düğün sürecini daha rahat geçirmek isteyenlere devletten güzel haberler geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirli şartları sağlayan ve çeyiz parası ödemesi yapılıyor. SGK çeyiz parası son günlerde en çok merak edilen başlıklar arasında yer alıyor. 2008 yılından bu yana Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olarak çalışanlara ödenen çeyiz parası sadece bir defaya mahsus olarak veriliyor. Çeyiz parası desteği alabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiş olan Şartları yerine getirmek gerekiyor. Çeyiz parası ödeneği başvuru şartları şu şekilde;

Sadece kız çocukları faydalanabiliyor

Yetim aylığı almak gerekiyor

Başvuru sadece ilk evlilik için yapılabiliyor.

evlenmeye-hazirlananlar-dikkat-hemen-basvuru-yapin-evlilik-masraflari-icin-devletten-geri-odemes-2

Çeyiz parası başvurusu ne zaman yapılır?

Çeyiz parası başvurusu yapabilmek için evlilik hazırlığı yapan kişilerin nikâhtan sonra en az 1 yıl içerisinde başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekiyor. Nikah yapmadan önce çeyiz parası alınamıyor Bu nedenle evlilik ödeneği için önce nikah gerekiyor.

evlenmeye-hazirlananlar-dikkat-hemen-basvuru-yapin-evlilik-masraflari-icin-devletten-geri-odemes-3

Çeyiz parası ne kadar ödeniyor?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetim aylığı alan kız çocuklarına sağlanan çeyiz parası ödeneği sigortalı olduğunuz kuruma göre farklılık gösteriyor. Anne ya da babasından yetim aylığı alan kişilerin sigortası 4A ya da 4B ise toplam 12 bin TL çeyiz parası ödemesi yapılıyor. 4c emeklisi olan anne ya da babadan yetim aylığı alanlar ise toplamda 6000 TL çeyiz parası ödemesi alabiliyor. Sadece yetim kız çocuklarına sağlanan Bu ödemelerden erkek çocukları faydalanamıyor. Ayrıca çeyiz parası ödemeleri sadece ilk evlilik için geçerli oluyor. Bir sefere mahsus olarak ödeme almak isteyenlerin nikâhtan hemen sonra Sosyal Güvenlik Kurumu'na dilekçe ile başvuru yapmaları gerekiyor.