EYT düzenlemesine ilişkin çalışmalar hali hazırda sürerken, milyonlarca EYT'li yaş ve prim şartını merak ediyor. Bu konuda bir sınırlama getirildi mi sorulmakta. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in son olarak yaptığı açıklamalar gündem oldu. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ne zaman emekli maaşı almaya başlayacak?

EYT'de yaş, prim ve yıl şartlarına ilişkin düzenleme ne zaman getirilecek? Bu noktada Bakanlığın çalışmaları sürüyor. TBMM'den en kısa sürede geçmesi beklenen düzenlemeye ilişkin gazetecilerden de bazı duyumlar alındı. Bakan Vedat Bilgin, Külliye'de gerçekleşen toplantıda EYT'liler adına önemli bir noktaya değindiği belirtiliyor. Bakanların ve hükümet yetkililerinin bir araya geldiği toplantıdan nasıl bir sonuç çıkacağı sorusu ise gündemdeki yerini koruyor.

Ziraat bankası hesabı olan kişilere 30.000 TL ve 50.000 TL ödeme verilecek! Son dakika haberi verildi! Ziraat bankası hesabı olan kişilere 30.000 TL ve 50.000 TL ödeme verilecek! Son dakika haberi verildi!

EYT'de Hedef Şubat 2023!

Külliye'den çıkan kararla ilgili net bir açıklama gelmese de EYT'de Şubat 2023'ün oldukça kritik olduğu vurgulanmakta. Yasal düzenleme Ocak 2023'te tamamlanır ve Meclis'ten geçer ise ilk maaşlar Şubat 2023'te hesaplara yatacak. İlk etapta en az 1.5 milyon EYT'linin emekli olması beklenmekte. Ancak bu açıklama aylar öncesinden yapıldığı için de sayının artmış olabileceğine dikkat çekildi.

parase

Prim ve Yaş Şartı Soruluyor

EYT'de prim ve yaş şartının masaya yatırıldığı belirtildi. Gelen açıklamalarda ise iki farklı yaş şartının konuşulduğu söyleniyor. 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigortalı olanların EYT kapsamında kesin olarak emekli olabileceği vurgulandı. Onun haricinde yaş şartı için ise kadınlarda 48 erkeklerde 50 yaşın önemine dikkat çekildi. İkinci bir alternatif kadınlarda 50 ve erkeklerde 52 olabilir. Güncel çalışmalar tamamlandığı vakit kamuoyuna açıklamada bulunulacaktır.