Milyonlarca kişinin yakından takip ettiği EYT gelişmeleri ile ilgili önemli açıklamalar gelmeye devam ediyor. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, EYT ile ilgili detayların 30 Ocak 2023 tarihinde açıklayacağını belirtti. İşte detaylar…

Altına Yatırım Yapanlar Dikkat: Gram ve Çeyrek Altında Yeni Dönem Başlıyor! Güncel Altın Fiyatları Açıklandı! Altına Yatırım Yapanlar Dikkat: Gram ve Çeyrek Altında Yeni Dönem Başlıyor! Güncel Altın Fiyatları Açıklandı!

Milyonlarca kişinin yakından takip ettiği EYT gelişmeleri ile ilgili önemli açıklamalar gelmeye devam ediyor. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, EYT ile ilgili detayların 30 Ocak 2023 tarihinde açıklayacağını belirtti. İşte detaylar…


Geçtiğimiz yılın son günlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan EYT ile ilgili düzenleme müjdesini vermişti. Bu bağlamda 2,5 milyon kişi emekli olmaya hazırlanıyor. Dolayısı ile yaşanan gelişmeler yakından takip ediliyor. Konu ile ilgili resmî açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda AK Parti Grup Başkanvekili EYT detaylar ile ilgili gelişmelerin pazartesi günü açıklanacağı belirtildi. 

3560919_810x458


EYT Pazartesi Mecliste!


Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) nedir diye sorduğumuzda 8 Eylül 1999’ dan önce sigortalı olan kişileri ilgilendiren önemli bir sorun niteliği oluşturmaktadır. Sorunun kökenleri 1999’ da yürürlükte olan Sosyal Sigortalar Kanunu’ nda yapılan değişikliğe dayandığını ifade edebiliriz.

Bahsi geçen yasa değişikliğinin hedefi erken yaşta emekli olmanın olumsuz şekilde etkilediği sosyal güvenlik sistemini ıslah etmekti ve kanunda bazı değişikliler oluşturuldu. Ama yapılan bu değişiklikler 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar emekliliği hak etme şartlarında değişikliğe neden olmuştur. 


EYT kimleri kapsıyor diye sorduğumuz zaman ise EYT sadece yaş haddini bekleyen ve yetişkin olduktan sonra sigortalılık süresi başlamışları kapsamıyor. Bu bağlamda emeklilikte yaşa takılanlar arasında çıraklık ve staj dönemlerinde sigorta girişi yapılmış olan kişiler de var.

Dolayısı ile bu kişiler de EYT kapsamında sunulacak fırsatlardan faydalanıp faydalanamayacaklarını merak ediyor. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’ in konu ile ilgili yaptığı açıklama kapsamına göre sigortalılıkları staj ve çıraklık döneminde başlayan şahıslar EYT kapsamında bulunmuyor. 

headline-7


EYT Yasası Ne Zaman Çıkacak? Borçlanmayla EYT’ den Kimler Faydalanacak?


AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, EYT ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, “Pazartesi günü EYT düzenlemesini Meclis Başkanlığı’ na sunuyoruz. Pazartesi basın toplantısı ile detaylarını açıklayacağız” ifadelerini kullandı. 


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT ilişkin düzenleme ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Bakan Bilgin, “EYT bu hafta Meclis'e tahmin ediyorum gelir. Çünkü grupta milletvekilleriyle görüşüyorlar. Grubumuz tümüyle üzerinde konuştuklarını kanun teklifi haline dönüştürüp komisyonda tartışacaklar” ifadelerini kullandı. Ayrıca AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, “EYT’ li kardeşlerimizin Mart ayında maaşlarını almalarına dönük takvimi gerçekleştirmiş olacağız” açıklamalarında bulundu. 


Peki borçlanma ile emekli olunabilecek mi şeklinde bir soruya verilecek cevap; sigortalı çalışmaya başlamadan evvel askerlik yapmış olan ve sigorta başlangıç tarihi 9 Eylül 1999 – 8 Mart 2001 tarihi arasında olan kişiler 18 aylık askerlik borçlanması gerçekleştirdiklerinde, sigorta başlangıç tarihi borçlandıkları süre kadar geriye çekileceği belirtildi. Bu bağlamda yalnızca 8 Eylül 1999 tarihinde çekecek şekilde borçlanmaları yeterli olacaktır. 


Bütün bunların yanında yeni yılın ilk günlerinde Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı aralık ayı enflasyon rakamları ile memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranları netleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan refah payı ile birlikte başlangıçta memur ve emekli maaşlarına %25 oranında zam yapılacağını açıklasa da bir gün sonra %30 oranında zam müjdesi vererek bu oranı netleştirdi.

Dolayısı ile yapılan zamlar ve EYT ile yeni emekli olacak kişiler için bankalar emekli promosyon kampanyalarını güncelleyerek müşterilerini ve yeni müşteri olacak onları mutlu etmeye çalıştı. Maaşa göre emekli promosyonu alacak olan emeklilier üç yıl bpyunca maaşlarını aynı bankadan alma taahhüdü vermelidirldr.