EYT Son Dakika: AKP'den Açıklama Geldi, EYT Ne Zaman Çıkacak?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Dikkat! Emeklilik Yaşı Nasıl Düşürülür Açıklandı. EYT ile ilgili son dakika haberi. İşte detaylar...

Ekonomi 13.09.2021 - 09:39 13.09.2021 - 09:39 Vural Pars

EYT ile alakalı güncel gelişmeler pek çok kişi tarafından merakla bekleniyor. Emeklilikte primlerini ödeyip yaşa takılanlar emeklilik yaşını düşürmenin yöntemlerini araştırıyor. Erken emeklilik ve EYT ile alakalı AK Parti Basın Sözcüsü Ömer Çelik açıklama yaptı.

Prim günleri dolmuş fakat gereken yaşa ulaşamamış kişiler emeklilik yaşını düşürmek için çeşitli yöntemler arıyor. Türkiye’de milyonlarda insan yaşa takıldığı gerekçesiyle emekli olamıyor. EYT’liler bu konu hakkında olumlu gelişmeler bekliyor. Eğer olumlu adımlar atılırsa erkekler 25 yıl kadınlar ise 20 yıl sigortalı sigortalı çalışıp 5000 TL prim günü ödemesini yaptıklarında emekli olabilecekler. Emeklilikte yaşa takılanlar ise çeşitli yöntemler ile emeklilik yaşını düşürüyorlar.

Hangi Yöntemler ile Emeklilik Yaşı Düşürülür?

Yıpranma payı sayesinde kişilere 5 yıla kadar erken emeklilik fırsatı veriliyor. Yani bu hesaba göre 20 sene çalışan kişiler 25 sene çalışmış sayılacaklar. Ayrıca çalışanların yüzde 60 oranında iş gücü kaybı varsa yaş fark etmeksizin malulen emekli olabilecekler. Malulen emekli olacak kişiler bazı şartları sağlamak zorunda. Bu şartlar 10 yıllık sigorta süresine sahip olmak, 1800 prim günü borcunu ödemiş olmak ve iş gücü kaybı raporuna sahip olmak.

Bunların haricinde engelli hakkı ile 16 yıl içerisinde emekli olmak da mümkün. 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren sigortaya sahip engelli kişiler eğer yüzde 50 ile 59 arasında çalışma gücü kaybı yaşadıysa 16 yıllık sigorta süresi ve 3700 prim günü borcu ödemesinden sonra emekli olabilecekler.

1568788965431-eyt

Kadınlara Özel Erken Emeklilik Şansı

Doğum borçlanması fırsatını kullanıp erken emekli olmak birçok kadının tercih ettiği bir yol. Bu fırsattan SSK’lı, Bağkurlu veya memur olarak çalışan kadınlar faydalanabilecek. Doğum sonrası kadınlar eğer doğumdan önce sigortalı bir işte çalışıyorlarsa borçlanma yapabilecekler.

Kadınlar doğum öncesi 8 haftalık ve doğumdan sonraki izinlerle birlikte toplamda 2 yıllık borçlanabilecekler. Yani bir doğum için borçlanılacak toplam süre 720 gün olacak. Eğer kişiler 3 doğum için borçalanma yapmak isterse bu süre 720x3 olarak kayıtlara geçecek. Bunun ardından prim günü sayısı azaltılacak ve kişi erken emekli olabilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@