Ülkemiz genelinde EYT (emeklilikte yaşa takılanlar) kapsamında 700 bin vatandaşımız bulunmaktadır. Vatandaşlarımız prim ödemelerini yapmalarına rağmen istenen yaş koşulunu sağlayamadıkları için emekli olamamaktadır. Bu konu dahilinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan EYT yasasının çıkmayacağını belirtmişti. Fakat EYT konusu vatandaşlarımız arasında yeniden gündeme gelmiş bulunmaktadır.

EYT Konusu Yeniden Gündeme Geldi!

2023 yılı seçim dönemine yönelik hazırlık yapmaya başlayan AK Parti üyeler ve önde gelen bürokratları bir rapor oluşturduklarını ve bu raporda EYT konusuna da ayrıntılı olarak yer verdiklerini belirtmişlerdir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vermiş olduğu detaylı talimatlar neticesinde AK Parti tarafından birçok konu gibi EYT konusu da yeniden gündeme gelerek değerlendirildiği ifade edilmektedir.

EYT konusunda yeni yapılacak olan düzenlemede 1999 tarihinden önce iş başlangıcı yapan kadınlar için 20, erkekler için ise 25 sene sigorta uygulaması altında çalışmış olmaları ve 5 bin gün pirim ödemelerinin yapılmış olması şartları sağlandığında emeklilik durumlarının gerçekleşebileceği belirtilmiştir. Ülkemizde EYT için çıkacak olan yasadan öncelikli olarak faydalanması beklenen 700 bin vatandaşımız bulunurken bunun dışında 1 milyon kişi kamu çalışanı ve 6 milyon kişiyi doğrudan ilgilendirmesi düşünülmektedir.

eyt-son-dakika-eyt-konusu-gundeme-geldi-onaylandi-detaylar-belli-oldu

EYT Uygulaması Ne İfade Etmektedir?

EYT konusu ilk olarak 1999 yılında çıkarılan bir kanun ile gündem olmuştur. Bu kanun kapsamında emekli olabilmek için erkeklerin 25 kadınların 20 yıl sigorta uygulaması altın çalışmış olmaları ve 5 bin gün prim ödemelerinin yapılmış olması şartları yeterli gelmekteydi. Daha sonra buna ek olarak yapılan bir düzenleme neticesinde emeklilik yaşı şartı getirilerek kadınlar için 58, erkekler için 60 yaş sınırlaması getirilmiştir. Ayrıca 5 bin gün olan prim ödemeleri 7 bin güne çıkarılmıştır.

Ülkemizde 1976-1999 yıllarında işe başlamış olanlara ‘kademeli yaş’ koşulu getirilmişti. Bu koşul Nisan 2008 yılından itibaren emekli olabilmek için 65 yaşa çevrilmiştir. Bunun neticesinde birçok vatandaşımız mağdur olduklarını belirtmişlerdir. Yapılan düzenleme dolayısıyla birçok vatandaş yaş koşulunu yerine getirebilmek için beklemek zorunda kalmışlardır. Emeklilik için zamanı bekleyen bu vatandaşlarımız ‘EYT’ li olarak ifade edilmektedir. Yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi için vatandaşlarımız EYT konusunu ve çözüm önerilerini tekrar gündeme getirerek meclisin güncel konuları arasında yer almasına imkan sağlamışlardır.