EYT son dakika gelişmeleri milyonlarca kişi tarafından yakından takip ediliyor. EYT yasası çıkacak mı, çıktı mı? İşte emeklilikte yaşa takılanlar için son gelişmeler… EYT konusu son dönemlerde en çok konuşulan gündemler arasında yer alıyor. Emeklilikte yaşa takılan 8 milyon vatandaş bir an önce EYT yasasını çıkmasını ve emekli olmayı istiyor. Bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat bildiğin geçtiğimiz günlerde önemli açıklamalarda bulunmuştu. Konu hakkında komisyon kurulduğunu söyleyen Bakan Bilgin, bu konunun çözümü için gereken ne varsa yapacaklarını söylemişti. EYT son dakika gelişmeleri ile ilgili bu sabah saatlerinde önemli haberler geldi. Kulislerde dolaşan bilgilere göre 5 formül belirlendi ve bu formüller sonucunda vatandaşlar için emeklilik müjdesi gelecek. Peki EYT ne zaman çıkacak?

EYT için kurulan komisyon çalışmaları başladı. Emeklilikte yaşa takılan 8 milyondan fazla kişinin uzun zamandan beri talebi olan erken emeklilik konusu ile ilgili çalışmalar başladı. Kulislerde yer alan bilgilere göre EYT konusunda komisyon 5 farklı formül üzerinde duruyor. Bu formüllere göre 20 yılı 25 yılı tamamlayan vatandaşlar emekli olma şansı elde edecek. Peki EYT çıktı mı? EYT ne zaman çıkacak? 10 Kasım 2021 EYT son dakika gelişmeleri…

eyt-son-dakika-gelismesi-emeklilikte-yasa-takilanlar-icin-5-formul-belirlendi-emeklilik-mujdesi-3

BAKAN BİLGİN UMUT VERDİ

EYT konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin geçtiğimiz günlerde umut vermişti. EYT, 3600 ek gösterge ve asgari ücret konusunda komisyon kurulduğunu söyleyen Bakan Bilgin bu yönde çalışmaların başladığını duyurmuştu. 8 milyon vatandaşın büyük bir heyecanla beklediği emeklilikte yaşa takılanlar konusunda komisyonunun yapacağı çalışmalar sonucunda bir netice alınacağını belirten bakan Bilgin bu açıklamaları ile beraber milyonlarca kişiye de umut vermişti.

eyt-son-dakika-gelismesi-emeklilikte-yasa-takilanlar-icin-5-formul-belirlendi-emeklilik-mujdesi-1

5 YENİ FORMÜLÜ ÜZERİNDE DURULUYOR

Emeklilikte yaşa takılanlar konusunda 5 yeni formülü üzerinde duruluyor. Yeni formüllere göre 1999 yılı öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlayan prim gün sayısını doldurmasına rağmen yaşını beklemek zorunda kalan vatandaşlar hemen emekli olacak. Ayrıca 3600 gün prim gün sayısını dolduran vatandaşlar da kadınlar için 50 erkekler için 55 yaşta emeklilik yolu açılacak. Komisyon çalışmalarına göre kısmi emeklilik formülünün devreye girmesi bekleniyor.

eyt-son-dakika-gelismesi-emeklilikte-yasa-takilanlar-icin-5-formul-belirlendi-emeklilik-mujdesi-2

3600 GÜNÜ TAMAMLAYANLAR İŞTEN AYRILABİLİR

EYT li vatandaşlar Prim gün sayısını tamamlamalarına rağmen yaş bekledikleri için ne yazık ki çalışmak zorunda kalıyorlardı. Komisyonun yaptığı yeni çalışmalara göre 1999 öncesi sigorta girişi olan ve 3600 Prim gün sayısını tamamlayan vatandaşlar İstifa ederek tazminat alıp işten ayrılma hakkına sahip. Eğer komisyonun çalışmaları olumlu sonuç verirse kadınlar için 50 erkekler için de 55 yaşında emekli olmanın yolu açılacak. Kısmi emeklilik formülü sayesinde 10 yıl sigortalılık süresini dolduran vatandaşlar dilekçe vererek yaş beklemek zorunda kalmadan emeklilik hakkını elde edecek.