EYT son dakika gelişmesi! Sürpriz adım atıldı, hükümet talepleri kabul etti! Nihayet sorun çözülüyor. EYT son dakika gelişmeleri yaşanıyor. 6 milyon kişinin büyük bir umutla beklediği EYT konusunda akşam saatlerinde önemli haberler geldi. Peki EYT meclise geldi mi? son durum ne? Prim gün sayısını ve süreyi tamamlayan ancak emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar uzun zamandan beri bir yasa çıkmasını bekliyordu. Özellikle dar gelirli olduğu için yaş beklemesine rağmen çalışmak zorunda kalan milyonlarca kişi bu konuya bir çözüm bulunması için defalarca eylem yapmıştı. EYT hakkında son dakika önemli gelişmeler yaşandı. Peki EYT'de son durum ne? EYT meclise geldi mi?

Emeklilikte yaşa takılanlar olarak prim Pelin ve gün sayısını doldurmuş olmasına rağmen yaşı tutmadığı için emekli olamayan milyonlarca kişi için umut veren haberler geliyor. Yaklaşık 6 milyon kişi bu sorunun çözülmesi için defalarca eylem yapmış ve konunun bir an önce Meclis'e gelmesini ve kabul edilmesini istemişti. EYT son dakika gelişmeleri akşam saatlerinde yaşandı. Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar için önemli haberler gündemde. Alınan bilgiye göre EYT konusunda maliyet hesapları yapıldı. Peki bugün Meclis'e girdi mi? EYT ne zaman çıkacak?

eyt-son-dakika-gelismesi-surpriz-adim-atildi-hukumet-talepleri-kabul-etti-nihayet-sorun-cozuluyo-2

EYT NEDİR?

EYT, 8 Eylül 1999 tarihinde çıkan bir yasa sonrasında Türkiye'nin gündeminde önemli bir yer etmeye başladı.4447 sayılı kanun çıkmadan önce Türkiye'de kadınlar 20 yıl erkekler ise 25 yıl sigortalılık süresini doldurup 5 bin gün primi sayısını tamamladıktan sonra yaş beklemeden emekli olabiliyordu. Ancak çıkan yasa ile birlikte emekli olmak için yaş şartı da getirildi. Özellikle prim ve yılın tamamladıktan sonra yaş beklemek zorunda kalan milyonlarca vatandaş hayatını devam ettirmek için çalışmak zorunda kalıyordu. Yaklaşık 6 milyon vatandaşın bu durumdan muzdarip olduğu bilinirken özellikle son dönemlerde sık sık EYT konusu gündeme geldi sosyal medyada da kampanyalar başlatıldı. EYT sorunu konusunda hükümet yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Yapılan çalışmalarla ilgili ilk ipuçları da ortaya çıkmaya başladı.

eyt-son-dakika-gelismesi-surpriz-adim-atildi-hukumet-talepleri-kabul-etti-nihayet-sorun-cozuluyo-3

MALİYET HESAPLARI YAPILDI

Uzun zamandan beri milyonlarca kişinin EYT sorunu konusunda talepleri bulunuyordu. Defalarca meclise gelmesine rağmen kabul edilmeyen EYT konusu çözüme kavuşacak gibi görünüyor. Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların mağduriyetlerinin ortadan kaldırılması için maliyet hesabı yapıldı. Alınan bilgiye göre EYT sorunu çözülürse devlete maliyeti aylık 2 milyar lira olacak. Tüm formüllerin masaya yatırıldı öğrenilirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da konunun çözümü için talimat verdi. Yani hükümet 6 milyon vatandaşın muzdarip olduğu bu sorunun çözümüne sıcak bakıyor. EYT konusunun çözümü için Almanya'ya Finlandiya gibi ülkelerdeki modelleri incelemeye alındığı da gelen bilgiler arasında yer aldı. Konusunda şu an için mecliste bir gündem yok ancak kısa süre içerisinde çalışmaların tamamlanması halinde konunun masaya yatırılacağı düşünülüyor.